reklama

Gmina Wąchock na targach turystycznych w Opolu i Chorzowie

Wąchock

Gmina Wąchock na targach turystycznych w Opolu i Chorzowie

Na przełomie maja i czerwca odbyły się targi turystyczne, w których uczestniczyła Gmina Wąchock wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Gmin Cysterskich i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Gmina Wąchock jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich od 2007 roku, a od 2015 w Urzędzie Miasta i Gminy w Wąchocku mieści się biuro Stowarzyszenia. Funkcję przewodniczącego Zarządu w organizacji pełni Sebastian Staniszewski, zastępca burmistrza Wąchocka. Ze względu na silny związek historii Starachowic z Cystersami, zwłaszcza Ekomuzeum, na terenie którego znajduje się Wielki Piec – jeden z najcenniejszych, zachowanych do dziś śladów działalności "szarych mnichów", Ekomuzeum zostało przyjęte w poczet członków wspierających OSGC.

W dniach 26-28 maja na targach "W stronę Słońca" na opolskim rynku prezentowały się regiony partnerskie Opolszczyzny, swoje stoiska mieli również wystawcy z Ukrainy, Litwy, Węgier, Czech i Niemiec. Zainteresowani mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi ofertami turystycznymi krajowymi i zagranicznymi. Uczestnicy mogli spotkać się z podróżnikami, obejrzeć występy, wziąć udział w seminariach, konkursach itp. Gmina Wąchock wraz z OSGC i Ekomuzeum również podążyli "w stronę słońca". Zaś od 2 do 4 czerwca stoisko Gminy Wąchock można było odwiedzać w Chorzowie w Parku Śląskim podczas targów "Atrakcje Regionów".

Głównym celem targów było zaprezentowanie wyjątkowychi niepowtarzalnych miejsc w Polsce, szerzenie wiedzy na temat turystyki wiejskiej, miejskiej oraz ich tradycji. Zachęcenie do odwiedzania miejsc, obiektów o charakterze edukacyjnymi historycznym oraz zapoznanie się z nowymi produktami lokalnymi i regionalnymi.

Wystawy z Wąchocka i Starachowic idealnie wpisały się w ideę zarówno targów w Opolu jak i w Chorzowie. Prezentowały walory gminy i powiatu, głównie w oparciu o Opactwo Cystersów, które w marcu zostało wpisane na zaszczytną listę Pomników Historii oraz Wielki Piec. Obsługa stoiska zachęcała do skorzystania z biletów uprawniających do zwiedzania obydwóch obiektów. Promowała także wąchocki produkt turystyczny – Aleję Humoru z pomnikiem Sołtysa, stanowiącą zarazem jeden z wielu elementów parku rekreacyjno-sportowego, inne stałe wystawy Ekomuzeum oraz wydarzenia kulturalne tego sezonu. Nie zabrakło również zapowiedzi festynu historycznego "Mnisi i Hutnicy" – organizowanego corocznie przez Opactwo i MPiT, w tym roku połączonego z Forum Cysterskim. Dodatkowo w materiałach promocyjnych można było znaleźć wiele różnych atrakcji turystycznych jak ścieżki piesze i rowerowe oraz informacje o miejscach noclegowych. Na stoisku dostępne były gadżety promocyjne, m. in.: długopisy, notesy, smycze, zawieszki zapachowe.

Udział w obu targach miał na celu promocję Gminy Wąchock Część osób odwiedzających stoisko kilkukrotnie bywało już w Wąchocku i planują poznać go na nowo. Inni znali go tylko z popularnych dowcipów i być może odwiedzą go po raz pierwszy. Pierwsi, którzy kojarzyli go tylko z Opactwem pewnie pojawią się w "Alei Humoru", drudzy zaczną od zwiedzania klasztoru.

Gminę Wąchock oraz OSGC na targach reprezentowała Milena Dudek, Muzeum Przyrody i Techniki natomiast Aleksandra Rokoszna.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ