reklama

Amerykańskie brzmienia jazzu

W Starachowicach

W numerze

Amerykańskie brzmienia jazzu

W Starachowicach

 

Kto nie był na spotkaniu z doktorem muzykologii, wykładowcą Kalifornijskiego Uniwersytetu Stanowego, profesjonalnym muzykiem i autorem wielu podręczników, niech żałuje... 

Historia muzyki amerykańskiej w słownym i muzycznym wykonaniu Stanleya Breckenridge, to majstersztyk wiedzy, talentu i humoru. Wirtuoz opowiadał na spotkaniu w MBP o dawnej modzie, a więc muzyk musiał mieć na głowie kapelusik, w pobliżu popielniczkę i szklaneczkę z Martini i to przetrwało do dzisiaj. Spotkanie "The History of American Music" było jednak znakomitą okazją do zaprezentowania głównych nurtów amerykańskich standardów (nie tylko jazzowych). Artysta zademonstrował bowiem be bop, colo jazz, revival, aż do lat 80-tych z kontynuacją mieszanki jazz-rockowej, free funk i be bop revival. Do jedwabistego barytonu Nat King Col`a Stanleyowi daleko, ale dał radę. Była więc wspólnie zaśpiewana Georgia.

Fantastyczne wykłady Stanleya, odwiedzającego możliwie jak najwięcej bibliotek w Polsce i mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii, finansowane są z programu – "Ameryka w twojej bibliotece", którego partnerem jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach – dzięki Konsulatowi Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Ponieważ pokolenie z pożółkłymi metrykami przyznaje, że języki obce są im obce – może z wyjątkiem rosyjskiego – na wszelki wypadek artyście towarzyszyła tłumaczka Anna Mijas.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ