reklama

Szkoła Dialogu

Gimnazjum nr 4

W numerze

Szkoła Dialogu

Gimnazjum nr 4

 

Projekt pod taką nazwą realizowała 25-osobowa grupą uczniów klas II Gimnazjum nr 4 w naszym mieście. Zaczęli pod koniec kwietnia, a finał był 18 czerwca br.

Organizator projektu, Forum Dialogu, to najstarsza organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Celem projektu naszych gimnazjalistów było odkrywanie i upamiętnianie historii żydowskiej społeczności Starachowic stanowiącej przed wojną pokaźną część ludności naszego miasta.

- Poznać tę historię to jednak dla nas za mało. Uznaliśmy, że trzeba podzielić się nią z szeroką grupą starachowiczan. Zaczęliśmy od kolegów i koleżanek z naszej szkoły. Dzieliliśmy się z nimi wiedzą nabytą podczas warsztatów prowadzonych przez trenerów z Forum Dialogu oraz tą, którą zdobyliśmy sami, poszukując informacji o historii Żydów w naszym mieście. 10 czerwca zorganizowaliśmy wycieczkę śladami starachowickich Żydów będącą najważniejszym zadaniem projektowym. Miała ona formę gry miejskiej pod nazwą: „Oni też tworzyli historię naszego miasta”i adresowana była głównie do harcerzy - mówią realizatorzy projektu.

Z uczestnikami spotkał się Jerzy Miśkiewicz- zastępca prezydenta miasta, harcmistrz Jan Minda, Agnieszka Malinowska – doktorantka UJK w Kielcach, dyrektor Gimnazjum nr 4 – Anna Salamon oraz opiekunki grupy projektowej: Barbara Góźdź i Bożena Kapała. Wyruszyli szlakiem: cmentarz przy ul. Bieszczadzkiej - budynek Judenratu przy ul. Spółdzielczej – Rynek - miejsce dawnej synagogi przy ul. Niskiej - Skałki. Przy każdym punkcie marszruty czekał zespół projektowy, od którego uczestnicy wycieczki uzyskali bogate informacje o historii danego miejsca potrzebne do realizacji zadań typowych dla gry miejskiej (np. rozwiązywanie krzyżówek i quizów tematycznych, układanie puzzli, udział w inscenizacji historycznej, układanie haseł z rozsypanki). Druhny i druhowie bardzo dobrze wypełniali zadania, łącząc zabawę z nauką.

- Podczas kilkugodzinnej wycieczki byliśmy w stanie pokazać zaledwie część tego, co oferuje miasto w związku z tematem żydowskim. Mamy nadzieję jednak, że zainspirowaliśmy starachowiczan do dalszych poszukiwań śladów po dawnej żydowskiej społeczności Starachowic, o której roli w rozwoju miasta nie można zapominać. Myślimy, że podjęte przez nas działania zostaną docenione przez organizatorów i nasze gimnazjum otrzyma tytuł: - dodają.

Trzymamy kciuki!

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ