reklama

Przyjacielskie Anioły odwiedziły nasze miasto

Konkurs poezji chrześcijańskiej

W numerze

Przyjacielskie Anioły odwiedziły nasze miasto

Konkurs poezji chrześcijańskiej

 

Podsumowanie XVI edycji Starachowickiego Konkursu Poezji Chrześcijańskiej pt. "Mój przyjaciel anioł" odbyło się tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach.

Konkurs rozpowszechnia wartości chrześcijańskie, od lat cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży i jest również okazją do odkrywania nowych talentów poetyckich. Organizatorką tego wydarzenia jest nauczycielka języka polskiego w SP nr 10, Joanna Matysek, a patronuje mu o. franciszkanin Leon Zdzisław Pokorski, od lat zafascynowany tematyką anielską.

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 56 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Jury w składzie: Anna Ćwieluch, Joanna Matysek i Barbara Żłobecka, wybrało i nagrodziło najpiękniejsze wiersze. Pierwszym miejscem w kategorii szkół średnich nagrodzono Justynę Serwicką (I LO) za wiersz Godło - "Seri", drugie zajęła Ewelina Graba (I LO) - "Saudade", a trzecie - Konrad Adamczyk (I LO) autor wiersza "Darnok". Wyróżnienia otrzymali: Magdalena Wojtachnio (II LO) - "MAG", Weronika Miziewicz (II LO) - "Poplamiona atramentem", Monika Grzelka (I LO) - "MO - GR" oraz Dominika Łodej (I LO) - "DO - ŁO".

W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Magdalena Kasperkiewicz (Gimn. nr 1) za wiersz "Bławatek", druga nagroda przypadła Alicji Surdy (Gimn. nr 1) autorce "Słonecznika", a trzecie zajęła Weronika Jabłońska (Gimn. nr 2) za utwór "Aplle". Również w tej kategorii przyznano wyróżnienia, które otrzymały: Julia Ostatek (Gimn. nr 2) - "Bezwonna", Aleksandra Chyczewska (Gimn. nr 2) - " Aleksandra", Angelika Kita (Gimn. nr 4) - "Angela" oraz Julia Cebula (Gimnazjum Społeczne) - "Julia".

W konkursie udział wzięli również uczniowie szkół podstawowych. W tej kategorii zwyciężył Oliwier Mazonik, uczeń Szkoły Podstawowej nr 6. Jego wiersz "Oli" najbardziej spodobał się jury. Drugie miejsce zajął Wojciech Jop (SP nr 9) z wierszem "Wojtex", a trzecie Weronika Kutera (SP nr 1) i jej "Strofa". Wyróżnienia w tej grupie poetów przypadły czwórce uczniów. Są to: Julia Rymarczyk (SP nr 10) - "Rymczyk", Patryk Wojteczek (SP nr 10) - "Patryk", Adrianna Drabik (SP nr 13) - "Adula" i Katarzyna Iwon (SP nr 9) - "Lasia".

Na finałowym podsumowaniu konkursu (19 czerwca br.) odczytano wszystkie nagrodzone i wyróżnione utwory młodych twórców, więc była to prawdziwa uczta duchowa, która przeniosła słuchaczy w świat wartości, gdzie dominują dobro i miłość. Zaproszona na uroczystość starachowicka poetka – Alicja Zanijat gratulowała młodzieży i przypomniała im słowa Cypriana Kamila Norwida: "Z wszystkich rzeczy tego świata dwie są najważniejsze, tylko dwie: poezja i dobroć....i nic więcej".

- Z wielka radością piszę do Was słowa pozdrowienia i gratulacji. (...) Jak wszyscy wiemy w tym roku obchodzimy 100. rocznicę objawień w Fatimie. Zanim objawiła się Matka Boża Łucji Hiacyńcie i Franciszkowi, dzieci odwiedził trzykrotnie anioł, który przygotowywał ich do spotkania z panią z Nieba. Jest to kolejny dowód, że anioły istnieją naprawdę i są blisko nas, zawsze gotowe nam służyć, pomagać i opiekować się nami. Myślę, że każdy wiersz pisany o ich istnieniu powstaje również przy ich pomocy. Zachęcam Was bardzo serdecznie do dalszej twórczości anielskiej. Niech cichym i subtelnym głosem mówią Wam w sercach dobre słowa - mówił ojciec franciszkanin Leon Zdzisław Pokorski.

- Cieszę się, że po raz szesnasty mam okazję i radość patronować Wam w tych artystycznych poczynaniach. Ludzie piszący poezję odznaczają się wielką wrażliwością serca i miłością do świata i ludzi. Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i życzę owocnych i duchowych natchnień - dodał.

Nasi młodzi poeci odebrali nagrody ufundowane prze Radę Rodziców przy SP nr 10, Joannę Matysek oraz o. Leona Zdzisława Pokorskiego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

(zaz)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ