reklama

Europejskie praktyki uczniów

ZSZ nr 1

W numerze

Europejskie praktyki uczniów

ZSZ nr 1

 

Cztery niezapomniane tygodnie spędzili we Włoszech uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, gdzie odbywali praktyki zawodowe.

Uczniowie klas trzecich w zawodzie technik ekonomista, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych praktykowali we włoskim Rimini, w ramach projektu pt. "Zdobywanie kompetencji zawodowych uczniów ZSZ nr 1 na europejskim rynku pracy"realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Włoski partner - firma Sistema Turismo, z którą szkoła współpracuje od wielu lat, przygotował naszej młodzieży bogaty program pobytu i zapewnił wysoki poziom praktyk zawodowych w firmach na terenie Rimini i Cattolica. Młodzież poznawała zasady funkcjonowania firm, uczyła się sporządzania potraw kuchni włoskiej, urządzania hotelu oraz jego obsługi. Miała również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych i językowych, które doskonaliła też przed wyjazdem.

Umiejętności oraz zaangażowanie w pracę naszych uczniów zostały wysoko ocenione przez włoskich pracodawców.Wszyscy odebrali certyfikaty Europass Mobility oraz indywidualne karty oceny efektów uczenia się, potwierdzające, że poznawali nowe sposoby i metody pracy w firmach włoskich, nabyli umiejętności językowe - porozumiewania się z pracownikami w języku angielskim, organizacyjne – praca w zespole, rzetelność i dokładność na stanowisku pracy. Udział w projekcie potwierdził, że mobilność jest jednym z najważniejszych sposobów zdobywania nowych kompetencji (wiedzy, umiejętności i postaw) w myśl doskonalenia rozwoju uczestników i zwiększania szans ich zatrudnienia na rynku pracy.

Podczas pobytu we Włoszech poznawali też przebogatą kulturę tego kraju. Zwiedzili wiele wspaniałych miejsc: Rimini, San Marino i Florencję.

Projekt opracował i koordynuje zespół nauczycieli szkoły: Ewa Góźdź, Maria Antonik, Maria Bartos, Hanna Jasek, a całością zarządza dyrektor szkoły Monika Wójcik. Kolejna 20-osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 odbędzie praktyki zagraniczne w przyszłym roku szkolnym w wybranych przedsiębiorstwach na terenie Hiszpanii.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ