reklama

Witamy w naszej bajce

Akademia Pana Jana

Iłża

Witamy w naszej bajce

Akademia Pana Jana

 

W naturalnej scenerii ogrodu owocowego za kamienicą Sunderlanda w Iłży zainaugurowano 13 czerwca br. Akademię Pana Jana - festiwal poświęcony Janowi Brzechwie, którego edycja odbyła się w ramach obchodów Iłżeckiego Roku Bolesława Leśmiana. W rodzinnej atmosferze zabrzmiały wiersze poety, który był czarodziejem słowa i poetą dziecięcej radości. Jego popularność wśród kilku już pokoleń jest do tej pory niezwykła.

W programie festiwalu były konkursy dla przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych: recytatorski i plastyczny oraz quiz ze znajomości 2 wierszy Jana Brzechwy i legendy "Jej Łza". W kategorii recytacja pierwsze miejsce i statuetkę "Złotej kaczki" zdobył Maksymilian Janiec, "Srebrną kaczkę" zdobyła Maja Gazarkiewicz - oboje z Samorządowego Przedszkola w Iłży, natomiast "Brązową kaczkę" odebrała Maja Zaborska - kl. Ia Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży. Za ilustracje do wierszy J. Brzechwy nagrodzono: Natalię Ocios z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu Iłżeckim (I miejsce), Bartosza Myszkę z PSP w Pakosławiu (II) i Zosię Paszek z Samorządowego Przedszkola w Iłży (III miejsce). Za quiz drużynowy najwięcej punktów dostała ekipa Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia i Rozwoju Wsi Krzyżanowice i Okolic, na II miejscu uplasowali się wychowankowie Samorządowego Przedszkola w Iłży, wyprzedzając uczniów kl. IIIc Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży. Wszyscy odebrali statuetki legendarnej iłżeckiej kaczki, którą dla Akademii zaprojektował i wykonał Norbert Jastalski.

Organizatorami festiwalu byli: Muzeum Regionalne i Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna, Publiczna Szkoła Podstawowa, Samorządowe Przedszkole w Iłży oraz Iłżeckie Towarzystwo Historyczno- Naukowe. Impreza odbywała się pod honorowym patronatem burmistrza Iłży, Andrzeja Moskwy i Krystyny Brzechwy - córki poety, która z ogromnym sentymentem odwiedzała miejsca, gdzie niegdyś bywał jej ojciec. Największą satysfakcją dla organizatorów były słowa pani Krystyny Brzechwy, że miejsce to wygląda tak jak zapamiętała je z dzieciństwa i że tu, w Iłży, czuje się najlepiej.

- Mamy nadzieję, że tak jak pisał Marek Rymkiewicz w swojej książce: "Leśmian. Encyklopedia" stanie się ono "świętym miejscem poezji polskiej" i ważnym punktem dla turystów odwiedzającym nasze miasto - dodają.

W Iłży, tak jak chcieli organizatorzy, znów jak przed laty spotkało się dwóch stryjecznych braci: Bolesław Leśmian i Jan Leśmian czyli Brzechwa. A stało się to dzięki wizycie na inauguracji Akademii specjalnych gości laureatów XVII konkursu im. J. Iwaszkiewicza "Bolesław Leśmian i jego światy", którzy zaprezentowali swoje nagrodzone wiersze.

- Celem Akademii była popularyzacja twórczości Jana Brzechwy i podań związanych z Iłżą oraz promocja historycznego miejsca utrwalonego w literaturze, czyli Malinowego Chruśniaka. Była to zarazem niepowtarzalna szansa dla najmłodszych na debiut artystyczny, rozwijający ich talent i przygotowujący do późniejszych konkursów. Kontekst historyczny oraz tradycje związane z naszym miastem były też integralnym składnikiem tego przedsięwzięcia kulturalnego. Wydarzenie było niezwykle ważne dla naszej miejscowości. W Malinowym Chruśniaku, który dzięki pracy wielu zaangażowanych osób dostał drugie "życie", połączyła się legenda, poezja i historia - mówi dyrektor iłżeckiego muzeum Beata Bujakowska.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za bezcenną pomoc i wsparcie dla wszystkich zaangażowanych w organizację Akademii Pana Jana, której patronowała "Gazeta Starachowicka".

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ