reklama

Rodzinna zabawa wiernych

80 –lecie parafii p.w. Wszystkich Świętych

W numerze

Rodzinna zabawa wiernych

80 –lecie parafii p.w. Wszystkich Świętych

 

Szczęśliwie się złożyło, że początek czerwca nie skąpił słoneczka niezbędnego do udanych obchodów wszelkich poważnych uroczystości i świąt oraz radosnych jubileuszy.

Na plakacie obwieszczającym Festyn Rodzinny, tło formatu stanowią sylwetki starej świątyni oraz wybudowanego na jej zgliszczach obszernego kościoła p.w. Wszystkich Świętych. Skoro doczekaliśmy jubileuszu 80-lecia, na który przybyli: prezes Jarosław Kaczyński wraz z posłem Krzysztofem Lipcem, wojewodą Agatą Wojtyszek, biskupem Piotrem Turzyńskim oraz władzami miasta i powiatu, trzeba koniecznie wspomnieć o historii związanej z tym miejscem.

Otóż budowę kościoła zawdzięczamy dużemu napływowi do Starachowic ludności stanowiącej siłę roboczą w rozwijającym się przemyśle metalowym oraz wydobywczym. Jedyna świątynia w Wierzbniku - p.w. Św. Trójcy, nawet po przebudowie w 1930 r. nie mieściła wiernych, poza tym była zbyt oddalona od osiedli robotniczych na Orłowie czy Bugaju. Tak więc drewniany kościół p.w. Wszystkich Świętych, wg. projektu Jana Borowskiego i z malowidłami Zofii Baudouin wzniesiony został w roku 1922, lecz jako kościół parafialny zaistniał 15 lat później.

Szczęśliwym trafem w pierwszych dniach czerwca zbiegły się obchody Dnia Dziecka oraz naśladownictwo święta narodowego Stanów Zjednoczonych ogłoszone w 1863 r przez Abrahama Lincolna jako Dzień Dziękczynienia za dar życia i rodzinę. W Polsce natomiast ta sama intencja ma też wyrażać wdzięczność i pamięć o papieżu Janie Pawle II, a wprowadził je w roku 2006 arcybiskup Kazimierz Nycz. Mamy jeszcze kolejne święto, jakim jest Zesłanie Ducha Świętego. Tutaj przypominamy sobie jakże znaczące słowa: - Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi...Tej Ziemi. Prorocze słowa prośby i nadziei wypowiedziane przed laty na Placu Zwycięstwa w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny Jana Pawła II, a było to w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego. Jeszcze jedna, jakże istotna wskazówka wypowiedziana wówczas przez naszego papieża: - Trzeba iść po śladach tego, czym – a raczej kim – na przestrzeni pokoleń był Chrystus dla synów i córek tej ziemi. I to nie tylko dla tych, którzy jawnie weń wierzyli, którzy go wyznawali wiarą Kościoła, ale także i dla tych, pozornie stojących opodal, poza Kościołem. Dla tych wątpiących, dla tych sprzeciwiających się.

Wszyscy rozumiemy, że wiara i patos to jedno, ale dla dzieci ważna jest też zabawa. Głównie o nich myślał organizator z ramienia parafii ks. Piotr Gruszka. W pobliżu sceny na placu przy krytej pływalni rozstawiono stanowiska przyciągające atrakcjami nie tylko dzieci: malowanie twarzy, konkursy i loterie z nagrodami, czy degustacje słodkości z parafialnej cukierni lub burgerów wykonywanych w kuchni prowadzącego Festyn Łukasza Gołdy. Dorośli, a zwłaszcza mężczyźni delektowali się mięskiem z grilla i przepyszną grochówką – zupy wystarczyło również dla rezydentów pobliskiego schroniska. Magnesem najmocniej oddziałującym na dzieciaki była loteria, w której każdy los był wygrany. Za minimum 2 zł można było zostać właścicielem słodkiego pluszaka lub...podkoszarki do trawy, a - co ważne - zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na zorganizowanie wakacji dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Głośno oklaskiwane były też bardzo udane popisy taneczno-wokalne dzieci za Szkoły Podstawowej nr.9, a także wspólna zabawa, do której włączył się ks. dziekan Marek Janas wraz z bp. Piotrem Turzyńskim. Wspaniale wypadł zespół RYTM z rozśpiewaną Agatą Kotwicą zwłaszcza w "Tyle słońca w całym mieście", Lena Tuźnik przygotowana przez Jolantę Skalską przypomniała dynamiczną Karin Stanek i jej "Jedziemy autostopem", a także grupy działających na rzecz parafii i jej członków, w tym zespół "NiemaGOtu".

Wspomniane mięsko i grochówka były dziełem prawie tak dobrym jak te wojskowe... dla generalicji. Wszystkie te kaloryczne pyszności przygotowali starachowiccy członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba, kultywujący miłosierdzie, a także niesienie pomocy najsłabszym. Głównym organizatorem Festynu Rodzinnego byli: SCK wspomagane przez PKC Group, natomiast w grupie sponsorów znaleźli się: Powiat Starachowice, Gmina Starachowice, SCK, MOSiR, Perfopol oraz Instytut Technologii i Eksploatacji z Radomia. Na pożegnanie udanej zabawy, wieczorny deszczyk skutecznie ostudził festynowe emocje rozbawionych uczestników.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ