reklama

Filmy dokumentalne, debaty i koncerty

Pięć festiwalowych dni w muzeum

W numerze

Filmy dokumentalne, debaty i koncerty

Pięć festiwalowych dni w muzeum

 

Międzynarodowy Festiwal WATCH DOCS - Prawa Człowieka w Filmie zorganizowało po raz drugi w naszym mieście starachowickie Stowarzyszenie LOKALNI.PL we współpracy z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W tym roku Objazdowy Festiwal Filmowy "WATCH DOCS" poświęcony był kryzysowi uchodźczemu i walce z islamistami putinowskiej Rosji oraz kolumbijskiej wojnie domowej. Dzięki zaangażowaniu dyrektora Festiwalu, Mirosława Gęborka, starachowiczanie mieli okazję uczestniczyć przez pięć dni (6 - 10 czerwca br.) w ciekawych projekcjach, spotkaniach, dyskusjach panelowych, warsztatach, wystawach i koncertach.

Szczęśliwym przypadkiem – trzy lata temu - Mirosław Gęborek miał szczęście zapoznać się w Kielcach z tematyką oraz możliwościami zorganizowania festiwalowych projekcji w Starachowicach i dopiął swego. W tym roku mieliśmy okazję uczestniczyć w II jego edycji. Wydarzeniem towarzyszącym Watch Docs był II Wojewódzki Konkurs Plastyczny (dla dzieci i młodzieży) ph. "Mały i duży"- prawa człowieka w świecie dziecka – realizowany we współpracy z Państwowym Ogniskiem Plastycznym. Jury pod przewodnictwem artysty plastyka Marcina Bondarowicza oceniło 149 prac zgłoszonych z 24 placówek dydaktycznych ze Starachowic, Śniadki, Ostrowca Świętokrzyskiego, Stykowa i Kielc. W kategorii szkół podstawowych nagrody trafiły do Dominiki Nowak ze starachowickiego Ogniska Plastycznego oraz Kacpra Komisarczyka-Grunta z SP nr 10, a w kategorii gimnazjów najlepsza okazała się praca Urszuli Śliwy z Ogniska Plastycznego.

Podobną formą konkursową zainteresowano także młodzież, której zadaniem było napisanie recenzji filmu Elke Sasse pt. "Moja ucieczka". Na konkurs, pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalskiego oraz BWA w Kielcach, wpłynęło 6 prac, spośród których najwyżej oceniono recenzję Pauliny Kułagi z I LO. Dwie pozostałe recenzje: Katarzyny Wolskiej – I LO oraz Julii Bańki z III LO, otrzymały wyróżnienia.

Publiczność Festiwalu miała możliwość obejrzenia dokumentów niekiedy fabularyzowanych z wielu zakątków świata. Wśród nich znalazły się produkcje: francuskie, szwedzkie, duńskie, belgijskie, syryjskie, niemieckie i wietnamskie. Poszczególne dyskusje, których nigdy dość, prowadziły autorytety tej miary co: Marta Szuchnicka – Helsińska Fundacja Praw Człowieka, dr Andrzej Kościołek – socjolog, prof. UJK w Kielcach, reżyser tv-filmowy, dr nauk politycznych w zakresie stosunków międzynarodowych, również wykładowca na UJK Bartłomiej Zapała. Gościem specjalnym Festiwalu, była Agnieszka Kosowicz, która od 7 lat wspiera cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą. Autorka monografii "Working Together – 15 lat UNHCR w Polsce", przez ponad sześć lat prowadziła politykę informacyjną Przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce.

W ostatni festiwalowy wieczór widzowie śledzili na ekranie dokument o świecie "Oko za oko" reż. Steve Bache & Mahyar, Goudarzi & Luise Pet oraz "Wytrwałość" reż. gościa Festiwalu Małgorzaty Imielskiej. Tu chciało by się wypowiedzieć życzenie - abyśmy mogli gościć ją jeszcze wiele razy. Jest reżyserem i scenarzystką filmów dokumentalnych, absolwentką Filmoznawstwa na UJ oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Uniwersytetu Śląskiego. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych krajowych i międzynarodowych.

Oczywiście w festiwalowe dni nie zabrakło również dobrej muzyki. Na scenie zaprezentował się z impresjami filmowymi, fantastyczny duet "2BraT", czyli Marcin Gęborek – saksofon i Rafał Gęborek – trąbka i starachowiczanin Janusz Radek: wokalista, autor teatralnych inscenizacji muzycznych, który zaprezentował utwory ze swojej najnowszej płyty pt. "Kim ty jesteś dla mnie". Usłyszeliśmy nowocześnie zaaranżowane przez niego liryczne kompozycje do wierszy Haliny Poświatowskiej. Swoją twórczością udowadnia, że piosenka poetycka może być wiecznie modna i wyraża także nasze emocje, te szlachetne i te wstrętne, rozważania górnolotne i te prozaiczne, pragnienia czysto fizyczne i te z przedrostkiem "meta". Była to prawdziwa uczta ...duchowa, którą zawdzięczamy wysiłkowi organizatorów: Lokalnej Radzie Pedagogicznej, Stowarzyszeniu Lokalni.Pl, MPiT z Pawłem Kołodziejskim i Wiolettą Sobieraj, dyrektorowi Festiwalu Mirosławowi Gęborkowi, a także Radzie Programowej Festiwalu w składzie: Anita Utnik, Grażyna Jabłońska, Anna Gęborek, Jarosław Ciepliński oraz Czesław Kozłowski.

Tegoroczny Festiwal był kolejną, 15. edycją, którą firmuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz ze Społecznym Instytutem Filmowym.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ