reklama

Autorski wieczór prezesa TPS

W numerze

Autorski wieczór prezesa TPS

Właśnie ukazała się kolejna pozycja wydawnicza dotycząca historii Starachowic, dla której trzeba zrobić miejsce w domowej biblioteczce. Autorem jest Adam Brzeziński.

Najświeższy wolumin prezesa Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adama Brzezińskiego nosi tytuł "Z kart historii miasta" - Starachowice XX wieku". Promocja książki z udziałem wielu patriotów lokalnych i zwolenników dociekliwego pióra pana prezesa, odbyła się w Spółdzielczym Domu Kultury.

Adam Brzeziński pochodzi z Wielkopolski (Złotów – Ziemia Krajeńska), studiował w Lublinie, a wiedziony uczuciami przybył do Starachowic, pracuje w Urzędzie Miejskim, a od 2013 r. sprawuje godność prezesa TPS. Jego najnowsza książka zawiera bogaty zbiór felietonów publikowanych co tydzień w "Gazecie Starachowickiej". Historia Starachowic zawarta w starannie wydanej lekturze obejmuje okres wolnej Polski 1918 – 39 oraz ciężki i tragiczny czas okupacji hitlerowskiej 1939 - 1945.

Na wieczorze autorskim prezes Adam Brzeziński zaznaczył, że stara się pisać na tematy związane z historią, zaprezentował dokumentację fotograficzną i odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania. Ex - prezesa SSM Bronisława Palucha ciekawiło – zresztą jak wszystkich – skąd autor bierze co rusz nowe tematy. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że ze źródeł już istniejących, z tym, że trzeba umieć czytać między wierszami.

- Jeśli regionaliści przemilczają jakieś tematy lub są one mało ścisłe, wówczas ja widzę tam swoją rolę. Podczas rozmów z czytelnikami dowiaduje się niekiedy o ważnych i tragicznych historiach, jak chociażby nazwiska ofiar powieszonych przez Niemców, jakie są na istniejącym pomniku na rynku.

Spotkanie promocyjne zakończyło się koncertem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Starachowicach, którzy dali popis swojej techniki instrumentalnej gry: Dawid Zbrożyna, Marcin Grunt i Maciej Poński, a ich nauczycielem jest Dariusz Figarski. Z dwoma skocznymi, czeskimi utworami wystąpił także zespół rozrywkowy prowadzony przez Ryszarda Grunta.

OMAR

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ