reklama

"Świat na talerzu"

Gimnazjum nr 2

W numerze

"Świat na talerzu"

Gimnazjum nr 2

Lekcję kulturoznawczą o tym, co jedzą ludzie w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, zorganizowano w Gimnazjum nr 2.

Typowe śniadania w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii i USA serwowali uczniowie klas I.

- Wspaniałą zabawę sprawiła wszystkim klasa I a. Według fantastycznej instrukcji po angielsku Martyny Kołodziej, chłopcy przygotowali ciasto na ciasteczka owsiane. I b przedstawiła natomiast, jak zrobić amerykańskie pancake`i w postaci pięknej pantomimy. Uczniowie, jako produkty spożywcze, prezentowali się fantastycznie - relacjonują GAZECIE gimnazjaliści.

Uczniowie klas I c i I d serwowali natomiast austriackie naleśniki Sachera oraz typowe śniadanie niemieckie.

Jury i uczniowie mogli wszystkiego spróbować, a w oczekiwaniu na wyniki przeprowadzono szybki konkurs ze znajomości powitań i słów grzecznościowych w wielu językach. Za przygotowane prezentacje, jury przyznało I miejsce klasie I a, II ex aequo zajęły klasa I b i I d, zaś III - klasa I c.

Dyrektor szkoły, Monika Słowak-Brzezińska wręczyła nagrody książkowe również laureatom konkursu "Mistrz Języków Obcych". W kategorii indywidualnej zwyciężył Jakub Szukiel z klasy II a, II miejsce zdobył Kajetan Ruszczak z klasy III a, na III miejscu znalazła się natomiast Katarzyna Wus z klasy III a. W kategorii zespołów na I miejscu uplasowali się: Julia Zaczek i Bartosz Latosek z klasy III c, na II - Adrianna Gil i Michał Bidziński z klasy III b, a na III - Weronika Trzos i Katarzyna Wus z klasy III a.

Konkursy "Mistrz Języków Obcych" oraz "Świat na talerzu" zorganizowały: Anna Hendzel, Ewa Telec, Iwona Chojnacka oraz Joanna Kucharczyk, a nagrody i słodkie upominki ufundowała Rada Rodziców Gimnazjum nr 2.

(zr)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ