reklama

Zwolnienie położnej było zasadne

Sąd oddalił powództwo

W numerze

Zwolnienie położnej było zasadne

Sąd oddalił powództwo

 

Przed Sądem Rejonowym w Starachowicach zakończył się proces jednej z położnych, która straciła pracę w związku z szokującym porodem w starachowickim szpitalu. Sąd uznał, że położna, która wówczas pracowała na Oddziale Patologii Ciąży nie dopełniła swoich obowiązków i zwolnienie było zasadne.

To pierwszy wyrok w toczących się od lutego sprawach personelu starachowickiego szpitala. Chodzi o zwolnienie lekarzy i położnych w związku z porodem na podłodze. Kilka tygodni temu szpital zawarł ugodę z trzema położnymi, które miały wrócić do pracy. Do rozpatrzenia pozostały jeszcze sprawy trzech pielęgniarek i dwojga lekarzy.

Rozprawa 13 czerwca zakończyła się wyrokiem oddalającym powództwo.

- Przed Sądem Rejonowym w Starachowicach odbyły się trzy rozprawy, w których powódki domagały się przywrócenia do pracy i odszkodowania. W przypadku dwóch osób, z uwagi na rozszerzenie powództwa, rozprawy zostały odroczone do 29 sierpnia. W trzecim przypadku, w którym powódką była położna pełniąca dyżur na Oddziale Patologii Ciąży sąd postanowił, że rozwiązanie umowy o pracę było zgodne z prawem i jednocześnie sąd nie obciążył powódki kosztami procesu. Podczas procesu wykazano, że powódka nie wywiązała się ze swoich obowiązków i nie zapewniła pacjentce należytej opieki - powiedziała Monika Gądek-Tamborska, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach. Wyrok nie jest prawomocny.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy jeszcze dwójki lekarzy, którzy również zostali zwolnieni z pracy. Oni jednak domagają się jedynie odszkodowania bez przywrócenia do pracy. Ich rozprawy odbędą się 20 czerwca. Jednocześnie prokuratura w Starachowicach prowadzi śledztwo w związku z narażeniem rodzącej kobiety na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sekcja zwłok wykazała, że do śmierci dziecka nikt się nie przyczynił, a kobieta do szpitala zgłosiła się już z martwym płodem.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ