Z Aurich do Starachowic

Bez kategorii

Z Aurich do Starachowic

Dwudziestu uczniów IGS Aurich- West pod opieką nauczycieli: Mareike Jasper oraz Frerich Max gościło w II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach.

Wizyta uczniów i pedagogów z Aurich odbyła się w ramach długoletniej wymiany uczniowskiej z II LO. Nasi licealiści z nauczycielką języka niemieckiego - Dorotą Głowacką oraz wicedyrektorem Norbertem Kutyłą przywitali gości 31 maja na Dworcu Centralnym w Warszawie i razem udali się na wieczorny spacer po Starówce, a późną nocą przyjechali do Starachowic.

Następnego dnia w II LO przywitał delegację dyrektor szkoły, Tadeusz Szczepański. W swoim wystąpieniu przypomniał historię wymiany, dzieje szkoły i podkreślił, że wymiana ze szkołą w Aurich jest jedną z najstarszych prowadzonych przez szkoły ponadgimnazjalne z terenu miasta. Goście uczestniczyli też w szkolnym dniu sportu połączonym z Dniem Dziecka, którego atrakcją było wspólne grillowanie.

"Stosunki polsko- niemieckie postrzegane przez mieszkańców Starachowic" były hasłem trzeciego dnia pobytu. Zadaniem młodzieży było udokumentowanie wypowiedzi starachowiczan na temat wymian uczniowskich. Można było przeprowadzić ankietę, nagrać krótki filmik,lub zrobić prezentację. Nie zabrakło pomysłowości oraz kreatywności młodych, którzy podeszli bardzo solidnie do zagadnienia. Owocem pracy była prezentacja prac. Popołudnie spędzono w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie uczestnicy wymiany spotkali się władzami Powiatu Starachowickiego - starostą Danutą Krępą oraz Zarządem Powiatu Młodzież zwiedziła też nasze Muzeum..

Sobotę - 3 czerwca, spędzano na sportowo, a wieczór upłynął z rodzinami na szkolnym pikniku. Były kiełbaski, ciasta, sałatki, muzyka i dobra zabawa. Po tak emocjonującym dniu przyszedł czas na wyjazd do Krakowa, gdzie młodzież mogła poznać Stare Miasto, obejrzeć Sukiennice, Wawel oraz spędzić miło czas. Zakwaterowani w Białym Dunajcu wrócili zmęczeniu po całym dniu atrakcji i zwiedzania.

Na spacer do Doliny Kościeliskiej w Zakopanem oraz przemarsz jaskinią mieli kolejny dzień. Wieczorem natomiast zorganizowano zabawy oraz ognisko, przy którym trudno było nie podziwiać widoków na rozciągające się pasmo ośnieżonych szczytów gór. W drodze powrotnej znowu zawitali do Krakowa, gdzie zwiedzili dzielnicę Kazimierz i muzeum Oskara Schindlera.

Wspólnie spędzony czas mijał szybko i 8 czerwca trzeba było się pożegnać. Były pamiątkowe zdjęcia, uściski... A na Dworcu Centralnym w Warszawie przeżywali niełatwe chwile i ze łzami w oczach żegnali rówieśników odjeżdżających pociągiem do Berlina.

Organizację wymiany wspomaga corocznie Biuro Polsko- Niemieckiej Wymiany Młodzieży (Jugendwerk) w Warszawie. Zapoczątkowana w 1989 r. przez nauczyciela języka niemieckiego w II LO, Mariana Janusza wymiana między II LO i IGS (zintegrowaną szkołą średnią) w Aurich (Niemcy, Dolna Saksonia) z powodzeniem kontynuowana jest do dziś Od 2000 r. prowadzą ją: wicedyrektor szkoły Norbert Kutyła oraz Dorota Głowacka – nauczyciel języka niemieckiego. Niestety, ta wymiana była ich ostatnią...

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ