Ptaki są bezpieczne

Prezes spółdzielni uspokaja

W numerze

Ptaki są bezpieczne

Prezes spółdzielni uspokaja

 

Mieszkanka Starachowic interweniuje w sprawie gniazd jerzyków, które miały ucierpieć w związku z remontem jednego z bloków przy ul. Wojska Polskiego. Prezes Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej uspokaja jednak, że zawsze w takich przypadkach wykonawcy dbają o dobro ptaków.

- W związku z przeprowadzanym remontem ścian zewnętrznych bloku przy ulicy Wojska Polskiego 18a w Starachowicach, chciałabym poinformować, że w bloku gniazdują jerzyki. Po przeprowadzeniu w ciągu kilku minionych lat termomodernizacji sąsiednich wieżowców, nie zamontowano budek lęgowych dla jerzyków i ptaki te zmuszone były do szukania jakichkolwiek innych miejsc do gniazdowania. Od kilku lat miały siedliska w szczelinach pod parapetami trzeciego piętra na południowej ścianie bloku przy ulicy Wojska Polskiego 18a. Jerzyki obecnie cały czas latają w okolicy bloku i korzystają z gniazd. Remont grozi ich zniszczeniem, także gniazd i jaj lub piskląt, które się w nich znajdują. Przeprowadzanie prac remontowych powinno być zakazane do czasu zakończenia sezonu lęgowego tych ptaków - napisała do GAZETY mieszkanka Starachowic.

Prezes Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia, że zawsze przy pracach remontowych bloków brane jest pod uwagę bezpieczeństwo gniazdujących ptaków.

- W bloku przy Wojska Polskiego 18a prowadzone jest jedynie malowanie elewacji zewnętrznej. Zawsze, gdy planujemy przeprowadzić jakieś remonty, współpracujemy z ornitologiem i dbamy o los wszystkich ptaków, które gniazdują w blokach. W tym jednak przypadku nie było takiej potrzeby, ponieważ w bloku nie znajdują się gniazda żadnych ptaków. Niemniej zawsze w takich przypadkach mamy to na uwadze i kiedy zachodzi taka potrzeba, montujemy budki lęgowe dla ptaków

- odpowiedział Marek Skiba, prezes Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ