Syn noblisty gościem w Starachowicach

W numerze

Syn noblisty gościem w Starachowicach

Na zaproszenie Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości, niepartyjnej organizacji zajmującej się edukacją, do Starachowic przyjechał prof. David Friedman, ekonomista i myśliciel polityczny, syn Miltona Friedmana, noblisty w dziedzinie ekonomii.

Co roku młodzi zwolennicy wolności gospodarczej, polscy aktywiści i działacze organizacji pozarządowych, spotykają się po to, aby porozmawiać o swoich projektach, przedstawić osiągnięcia i przypomnieć osobę patrona konferencji.

- Zjazd Wolnościowy im. Miltona Friedmana organizujemy po to, aby przypomnieć osobę jego patrona i jego osiągnięcia w dziedzinie promowania bliskich także nam rozwiązań ekonomicznych. Podziwiamy go nie tylko za wiedzę, ale też za umiejętność jej przekazania – mówił dr Marcin Chmielowski, wiceprezes Fundacji Wolności i Przedsiębiorczości.

W tym roku gościem zjazdu, cyklicznej konferencji po raz trzeci zorganizowanej w starachowickim hotelu Senator, był amerykański profesor David Friedman, ekonomista, syn noblisty. Przestrzegał przed irracjonalną wiarą w państwo i jego regulacje.

- Alternatywą dla rynku nie jest idealnie działająca państwowa biurokracja, bo takiej nie ma. Jest nią jeszcze gorsza i mniej wydajna rzeczywistość rynku polityki, gorzej dostarczającego dóbr i usług. Wzrost siły państwa w gospodarce doprowadzi tylko do tego, że wszystkim będzie się żyło gorzej – przekonywał prof. Friedman.

Obecny na spotkaniu poseł Jakub Kulesza z Kukiz`15 mówił o tym, w jaki sposób politycy mogą współpracować z organizacjami trzeciego sektora i co zrobić, aby ta kooperacja była skuteczniejsza. Rozmawiano też o produkcjach filmowych i ich skutecznej realizacji, wydawaniu książek i organizowaniu współpracy pomiędzy różnymi organizacjami bliskimi sobie ideowo.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ