Rondo na Radomskiej w tym roku!

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wprowadził zadanie do budżetu

Na okładce

Rondo na Radomskiej w tym roku!

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wprowadził zadanie do budżetu

Wszystko wskazuje na to, że na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich będzie rondo. Jeszcze w tym roku!

Starania o kilka inwestycji w miejską infrastrukturę drogową trwają od dłuższego czasu. Jedną z bardziej znaczących jest wybudowanie ronda na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich. Wreszcie są konkrety, o czym poinformował 8 czerwca br. prezydent Starachowic Marek Materek na konferencji prasowej z udziałem wicemarszałka województwa Jana Maćkowiaka i dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damiana Urbanowskiego.

- Chcielibyśmy przeciąć wszelkie spekulacje dotyczące budowy ronda u zbiegu ulic Radomskiej i Batalionów Chłopskich. Inwestycja ta jest niezwykle ważna dla wszystkich kierowców, ale także dla nas, ponieważ wchodzi w ciąg inwestycji, które mamy zaplanowane na najbliższe dwa lata. Chodzi o poprawę ulicy Batalionów Chłopskich, wybudowanie łącznika pomiędzy ulicami Iglastą i Batalionów Chłopskich oraz o inwestycję powiatu, czyli rondo u zbiegu ulic Iglastej i Szkolnej - powiedział prezydent, Marek Materek.

Zarząd Województwa oficjalnie wprowadził to zadanie do tegorocznego budżetu, a 22 czerwca br. tę decyzję poprzeć muszą jeszcze radni Sejmiku Województwa.

- Wierzę, że radni Sejmiku swoją decyzją spowodują, że jeszcze w tym roku oddamy mieszkańcom Starachowic do użytku przebudowane skrzyżowanie - dodał wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Konieczne jest jednak wykupienie gruntów, które obecnie należą do Lasów Państwowych. Decyzję w tej sprawie w ciągu najbliższych kilku tygodni ma wydać wojewoda Agata Wojtyszek, a prace miałyby ruszyć pod koniec sierpnia.

- Z uwagi na to, że część ronda nie mieści się w pasie drogowym, musimy pozyskać ten grunt. Liczymy, że decyzja wojewody wydana zostanie najpóźniej w połowie lipca, w międzyczasie ogłosimy już przetarg, a prace ruszyłyby na przełomie sierpnia i września. Całą inwestycję planujemy zakończyć do końca bieżącego roku - poinformował dyrektor ŚZDW, Damian Urbanowski.

Procedura wykupu gruntów od Lasów Państwowych nie powinna się przeciągać w czasie, bowiem dzięki decyzji wojewody właściciel może zmienić się bardzo szybko.

- Decyzja wojewody, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowych, daje nam prawo posiadania tych nieruchomości i tutaj nie ma dyskusji. Stajemy się właścicielem z mocy prawa, płacimy odszkodowanie dotychczasowym właścicielom i sądzę, że nie powinno być z tym problemów - stwierdził Jan Maćkowiak.

Podkreślił także bardzo dobrą współpracę z władzami miasta i Powiatu Starachowickiego, które będą partycypowały w kosztach powstania ronda w takim samym stopniu, czyli w 1/3 całkowitej wartości inwestycji, czyli około 1,2 mln złotych.

Tak poważna inwestycja będzie wiązała się z utrudnieniami dla kierowców i to przez kilka miesięcy. Już teraz w godzinach szczyty trudno jest poruszać się ulicą Radomską, a co dopiero w trakcie prowadzenia tak poważnych inwestycji. Prezydent bierze pod uwagę kilka rozwiązań, łącznie z poprowadzeniem na ten czas objazdu przez tereny Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dyrektor ŚZDW w Kielcach wykluczył natomiast całkowite zamknięcie ruchu w tym miejscu.

Było na konferencji również o planach budowy północno-zachodniej obwodnicy Starachowic: połączenia drogi krajowej nr 42 z drogą wojewódzką nr 744 (przejście nad rzeką Kamienną i torami od strony Wąchocka i koniec zaplanowany za terenami Miejskiego Zakładu Komunikacji) ze zjazdem na teren SSE.

- Na tę chwilę mamy wybraną koncepcję, złożone są dokumenty dotyczące decyzji środowiskowej i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska taką decyzję wyda 10 sierpnia br. Jeśli będą środki finansowe, to mamy dwie możliwości: ogłaszamy przetarg w systemie zaprojektuj i zbuduj, albo przechodzimy do przygotowania projektu, a później ogłoszenia przetargu w systemie zbuduj - mówił dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Inwestycja ma kosztować 40 - 60 mln złotych, a środki miałyby pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, natomiast wkład własny pokryty zostanie z budżetu województwa. Wicemarszałek Jan Maćkowiak podkreślił jak ważna jest ta inwestycja dla całego województwa i podał nawet konkretną datę, do kiedy obwodnica miałaby powstać

- Chciałbym zadeklarować, że obwodnica Starachowic to dla nas ważna inwestycja. Jeśli tylko dokumentacja, o której mówił dyrektor Urbanowski, będzie gotowa, to znajdzie się w naszych planach, z maksymalną perspektywą realizacji w 2020 roku - dodał Jan Maćkowiak.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ