Olimpiady Specjalne w Starachowicach

Europejski Tydzień Piłki Nożnej

Informacje sportowe

Olimpiady Specjalne w Starachowicach

Europejski Tydzień Piłki Nożnej

 

To było wyjątkowe wydarzenie. Po raz pierwszy w Starachowicach odbył się turniej piłkarski Olimpiad Specjalnych. Głównym organizatorem był Klub Olimpiad Specjalnych Arka.

Starachowicki turniej zaliczany był do Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Podobne zawody odbywały się w innych województwach w naszym kraju. Dla naszego miasta to wyjątkowe wydarzenie, bowiem jeszcze nigdy wcześniej tego typu impreza się u nas nie odbywała. Podczas oficjalnego otwarciu zawodów, do zebranych przemówiła wojewoda świętokrzyska Agata Wojtyszek, obecna była starosta Danuta Krępa, prezydent Starachowic Marek Materek, przewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Orkisz oraz przedstawiciele wielu jednostek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Olimpiady Specjalne skierowane są do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W starachowickim turnieju udział wzięło 14 drużyn, w tym trzy żeńskie. Nie liczyło się kto wygrał, najważniejsza była sportowa rywalizacja, wspólne spędzanie czasu i integracja poprzez sport. Na głównej płycie Stadionu Miejskiego w Starachowicach jednocześnie rozgrywano trzy spotkania. W meczu otwarcia, gospodarz, Arka Starachowice zmierzyła się z zespołem Tornado 1 Skarżysko-Kamienna. W pierwszej fazie nasz zespół wywalczył awans do niebieskiej grupy męskiej zunifikowanej. Piłka nożna zunifikowana oznacza, że w drużynie mogą występować tzw. "partnerzy", którzy wspomagają w grze zawodników klubu olimpiad specjalnych. Ostatecznie po tej fazie Arka zajęła czwarte miejsce. Starachowiczanie wystąpili w składzie: Filip Kowalczyk, Albert Wypych, Łukasz Szmalec, Sebastian Dziętara, Wiktor Roesler, Alan Bębas, Karol Faber, Damian Grygiel, Michał Bolek.

Medale i nagrody uczestnikom turnieju wręczyli: poseł na Sejm Krzysztof Lipiec, prezydent Marek Materek, przewodniczący RM Włodzimierz Orkisz, Grzegorz Małkus - prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Polska-Świętokrzyskie oraz Grzegorz Kurkowski - wiceprezes ogólnopolskich struktur Olimpiad Specjalnych.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ