Leśmianowski festiwal

Iłża

Iłża

Leśmianowski festiwal

Iłża

 

Konkursy artystyczne, sesja naukowa, otwarcie Izby Pamięci poety oraz koncerty piosenki poetyckiej wypełniły program tegorocznych Dni Leśmianowskich w Iłży.

Festiwal zainaugurował wykład profesora Dariusza Trześniowskiego, kierownika Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu na temat znaczenia twórczości Bolesława Leśmiana w pejzażu polskiej poezji współczesnej. Z zainteresowaniem wysłuchali go uczniowie iłżeckich szkół ponadgimnazjalnych. Mieli przy tym okazję dowiedzieć się o tym, że twórczość autora "Malinowego chruśniaka" coraz częściej wykorzystywana jest przez polskie muzyczne zespoły młodzieżowe. Zdaniem profesora Trześniowskiego, Bolesław Leśmian był twórcą europejskiego formatu, choć jest ciągle niedocenianym poetą.

Na spotkaniu przedstawiciele samorządu oraz różnych instytucji czytali utwory Leśmiana: teksty poetyckie oraz prozę prezentowali m. in.: przewodniczący Rady Miejskiej Iłży Józef Skrobisz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłży, Dariusz Leśkiewicz, dyrektor GSPZPOZ Tadeusz Michałek. Leśmiana uczcili też iłżeccy radni podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Uczestniczyła w niej również sławna malarka Krystyna Brzechwa, córka poety Jana Brzechwy, brata stryjecznego B. Leśmiana. Podpisała w czasie sesji akt darowizny cennych pamiątek rodzin Sunderlandów i Leśmianów przekazanych miastu. Radni i sesyjni goście wzięli też udział w uroczystym otwarciu Izby Pamięci Bolesława Leśmiana urządzonej przez Samorząd Gminy. Powstała w ramach projektu obywatelskiego mieszkańców Iłży, a gromadzi liczne pamiątki po poecie oraz nawiązuje do klimatu lat międzywojennych, kiedy poeta często odwiedzał Iłżę.

Drugi dzień Leśmianowskiego Festiwalu upłynął pod znakiem prezentacji poezji Bolesława Leśmiana przez przybyłych z różnych stron kraju uczestników XXXI Ogólnokrajowego Turnieju Recytatorskiego im. Bolesława Leśmiana W godzinach wieczornych na iłżeckim rynku koncert piosenki poetyckiej zaprezentował zespół Chwila Nieuwagi, którego muzycy wraz z wieloma znanymi gwiazdami estrady brali udział w nagraniu płyty promowanej przez Telewizję Kultura pt. "Leśmian zaśpiewany".

Finałowym akcentem festiwalu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Bolesława Leśmiana, którego laureatami zostali: Mateusz Kwasek z Lipska, Aleksandra Sadzik z Białobrzegów, Jakub Woźniak z Iłży, Eliza Moniewska z Iłży, Małgorzata Niewczas z Iłży, Weronika Kubak z Puław, Angelika Płaskocińska ze Wsoli, Julia Martyka z Oświęcimia, Weronika Bałuszyńska z Wierzbicy i Joanna Chruślak z Parznic.

Liczna widownia oglądała też teatry młodzieżowe prezentujące spektakle oparte na tekstach poety. Wystąpiły grupy teatralne z PSP w Iłży i Pakosławia oraz Gimnazjum z Wolanowa.

Nie mniej ekscytujący był koncert laureatów Turnieju Recytatorskiego, który reżyserowała jurorka, Elżbieta Bilska. Występowali w nim recytujący i śpiewający poezję, prezentując bardzo ciekawe widowisko. Wspólnie z gośćmi specjalnymi imprezy oglądał go przybyły na festiwal poseł Parlamentu Europejskiego, dr Zbigniew Kuźmiuk. Ogłoszono też werdykt jury. W kategorii recytacji laureatami zostali: Natalia Ruśkowska z Iłży, Adrian Majewski z Pionek, Adrian Krać z Lublina, Zuzanna Dąbrowska ze Skarżyska, Bartosz Sałapski z Ostrowca, Kamil Zieliński Ostrowca, Barbara Misiowiec z Radomia, Julia Wójcik z Radomia, Patrycja Skrocka ze Skarżyska, Weronika Kawecka z Białobrzegów, Marcin Gulba z Iłży, Maria Daniszewska ze Starachowic i Beata Chmielewska z Białobrzegów. W kategorii poezji śpiewanej nagrody zdobyli:: Natalia Ruśkowska i Zofia Marcula z Iłży, Julia Grotek z Radomia i Mariusz Kita z Iłży, a wśród najmłodszych recytatorów turnieju przyznano je: Katarzynie Tusińskiej i Aleksandrze Sokołowskiej z Iłży.

odbywał się od opieką medialną "Gazety Starachowickiej".

K.K

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ