Dziecięcy konkurs recytatorski

W Starachowicach

 

Maja Ożdżyńska i Jeremiasz Mroczek ze Starachowic są wśród laureatów finału XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, jaki odbył się w Starachowickim Centrum Kultury.

Droga do finału nie była łatwa, bowiem wszyscy pretendenci do zaszczytnych wyróżnień musieli pokonać kilka szczebli eliminacyjnych Dziecięcego Festiwalu Słowa. Ci, którym się to udało, 29 maja br. zaprezentowali się na scenie Starachowickiego Centrum Kultury a ich popisy oceniała Rada Artystyczna, w skład której weszli: poetka i krytyk literacki z Warszawy Dorota Koman-Szmigiero, aktorka Anna Iwasiuta-Dudek oraz instruktor teatralny w Wojewódzki Domu Kultury w Kielcach Hubert Guza. Uczestników oceniano w dwóch kategoriach wiekowych i trzech artystycznych, bowiem ubiegali się o Złote, Srebrne i Brązowe Klucze do Tajemnic Wszechświata. Otrzymało je w sumie 21 uczestników z całej Polski, w tym także ze Starachowic.

Powody do radości miał niewątpliwie uczeń Szkoły Podstawowej nr 12 w naszym mieście Jeremiasz Mroczek, który otrzymał Srebrny Klucz do Tajemnic Wszechświata w kategorii klas IV-VI, a Majka Ożdżyńska ze Szkoły Podstawowej nr 13 zdobyła Brązowy Klucz (kl. IV-VI). Naszych reprezentantów nie było niestety wśród zdobywców Złotych Kluczy, które trafiły do: Kai Skrzypczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego, Amelii Wach z Buska - Zdroju oraz Antoniny Listopad z Pisar (kl. 0-III) a także do uczniów klas IV-VI: Antoniny Lach z Kielc, Marii Gladyś ze Skarżyska-Kamiennej i Blażeja Kowalewskiego z Koszalina. Przyznano także specjalną nagrodę dla najmłodszej uczestniczki konkursu a otrzymała ją Joanna Bunar z Przedszkola Publicznego w Bobrowej.

Fundatorami nagród dla finalistów byli: wojewoda świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, starosta starachowicki, prezydent miasta Starachowice i Starachowickie Centrum Kultury.

W ciepłych słowach konkurs podsumowała Rada Artystyczna, dziękując organizatorom za "determinację w kontynuacji tego pięknego i ze wszech miar potrzebnego wydarzenia artystycznego", a uczestnikom, instruktorom, nauczycielom i rodzicom pogratulowała wytrwałości w dążeniu do sztuki.

- Jest dla nas ogromną radością móc spotkać się z tak wspaniałymi młodymi ludźmi, dla których piękno słowa nadal ma wielkie znaczenie. Przez te słowa, tak często przecież już powtarzane, przekazujecie tyle piękna, prawdy i spraw dla was istotnych. Przyjemnością jest również współpraca z rzeszą mądrych pedagogów i rodziców, którzy dbają, aby młodzi mieli szansę na rozwój i poznanie oraz zrozumienie rzeczy ważnych i tak odmiennych niż ciągły pośpiech i sprawy błahe, których tak wiele nas otacza. Dzięki temu my również stajemy się bogatsi, a nasz świat piękniejszy - stwierdzili członkowie komisji, zapraszając na kolejną edycję Festiwalu Słowa, który odbędzie się w 2018 roku.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ