Chcą zwolnić radną z pracy

Powołali specjalną komisję

W numerze

Chcą zwolnić radną z pracy

Powołali specjalną komisję

 

Sprawa dotyczy zwolnienia z pracy radnej Aldony Adamczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy złożyła do rady dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach.

Zgodnie z przepisami rozwiązanie stosunku pracy bądź zmiana warunków pracownika, który jednocześnie jest radnym samorządowym, wymaga opinii danej rady. Ma to zapobiegać zwolnieniom na tle politycznym. Nad taką sprawą pochyliła się 30 maja Rada Powiatu Starachowickiego, bo 22 maja wpłynął wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną Aldoną Adamczyk. Radna jest pracownikiem starachowickiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach. Dyrektor tej placówki argumentując wniosek napisała, że 17 maja Aldona Adamczyk naruszyła obowiązki pracownicze przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.

- W godzinach popołudniowych dowiedziałam się, że dnia następnego, 17 maja 2017 roku będę zmuszona pojechać do Kielc w sprawie mojego taty, chodziło o badanie USG w Centrum Onkologii w Kielcach. (...) Była to bardzo pilna sprawa. Pisemny wniosek o dzień wolny i kartkę dla koleżanki pozostawiłam na jej biurku. Niezależnie od powyższego, 17 maja o godzinie 8.00 wykonałam telefon do pani Staszewskiej (dyrektora filii w Starachowicach - przyp. red.) informując ją o przyczynie mojej nieobecności. (...) Chcę podkreślić, że postępowałam zgodnie z obyczajem panującym w filii od wielu lat. (...) Powyższy wniosek pani dyrektor stanowi efekt konfliktu jaki istnieje między nami. Wielokrotnie od kiedy zostałam radną sygnalizowałam utrudnianie mi sprawowania mandatu radnej powiatu w pismach kierowanych do dyrektora placówki, dyrektora Departamentu Edukacji i Marszałka Województwa. Z powyższych względów bardzo proszę o nie uwzględnianie wniosku pani Urszuli Salwy - mówiła radna Aldona Adamczyk. Rada Powiatu zdecydowała, że powoła specjalną komisję, która zajmie się tematem, a będzie jej przewodniczył radny Andrzej Kominek z Prawa i Sprawiedliwości, a w składzie są: Przemysław Czaja i Maria Salwa z PiS, niezrzeszony Cezary Berak oraz Jan Pocheć i Włodzimierz Łańcuchowski z PSL. Wnioski komisji trafią do rady, która podejmie decyzję dotyczącą radnej Aldony Adamczyk. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ