Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

W numerze

Świętokrzyskie Dni Profilaktyki

Przedstawiciele policji i starachowickiego Sanepidu rozmawiali z seniorami o szeroko pojętym bezpieczeństwie.

Policjanci wraz z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starachowicach spotkali się ze starachowickimi seniorami w ramach XV Świętokrzyskich Dni Profilaktyki. Starszy sierżant Agnieszka Staryczenkow z Zespołu Profilaktyki Społecznej KPP Starachowice wspólnie z Agnieszką Pastuszką z PSSE gościły w Klubie Seniora "Manhattan" i "Złotej Majówce".

- Przekazałyśmy informacje o ryzyku kontaktu z kleszczem, który można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni czy stosowanie repelentów. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Należy dokładnie obejrzeć również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy. Po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać. Nie należy też smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia, a miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza - poinformowała Agnieszka Pastuszka.

Funkcjonariuszka KPP, st. sierż Agnieszka Staryczenkow omówiła natomiast różne przestępstwa, których ofiarami padają osoby starsze. Głównie chodziło o oszustwa metodami "na wnuczka" czy "na policjanta". Zapoznała też seniorów z mechanizmem działania sprawców tego typu przestępstw.

Spotkanie umilił występ zespołu "Kameleon" z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Starachowicach.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ