Wiosenny Bukiet Muzyczny

SDK

W numerze

Wiosenny Bukiet Muzyczny

SDK

 

Jednym z licznych wydarzeń jakie miały miejsce w Spółdzielczym Domu Kultury w tym roku, (a mamy zaledwie maj) był nietuzinkowy koncert Chórów Młodzieżowego Domu Kultury.

Wiosenny bukiet muzyczny składał się z pięciu "wiązanek kwiatowych", a śpiewająco zaprezentowały go: najmłodsze "Kropeczki", dużo starszy zespół ze sporym już dorobkiem i umiejętnościami, czyli "Portamento" oraz Estradowy Chór Mieszany "Kamerton".

Chóralne koncertowanie rozpoczęły "Kropeczki" z Paulinką w roli solistki. Dziewczęta uraczyły słuchaczy jednym z ulubionymi przez nie utworami: "Latawiec" i "Bębenek"– muz. J. Krutul, sł. M. Papieski. Z podobną dbałością i zaangażowaniem zaśpiewały: "Skrzydlate nutki", "Mój balonik", "Samochwałki" i "Pokochaj wiosnę" – Grzegorza Miśkiewicza.

Kolejny bukiet ofiarował słuchaczom Chór "Kamerton", który usatysfakcjonował gości znanymi i lubianymi szlagierami przedwojennymi. Dobrze widzianym akcentem ze strony pani dyrygent, dr Bożeny Magdaleny Mrózek jest zaufanie do widowni, którą zachęcała do udziału w rytmicznym klaskaniu lub wspólnym śpiewaniu refrenów, chociażby przy okazji takich utworów jak "Powróćmy jak za dawnych lat..." lub "I tak się trudno rozstać..." albo też "Kołysanki Tońcia" z filmu "Włóczęgi" (1939 r). Był też lwowski zaśpiew np.: "Jak zarobim dwiesci złoty..." Ileż to uśmiechów na twarzach wywoływały melodie ludowe polskich kompozytorów: "W zielonym gaiku" – J. Świdra, "Kujawiak" – A. Koszewskiego, "Kukułeczka", którą kończy – odirydidyna uha! T. Sygietyńskiego, czy ukraińska dumka Bohuna "Oj czyj kiń stojit" lub też ludową ale czeską "Tancuj, tancuj"...z przytupem. Były to kwiatki ludowe, a po nich przyszły popisowe zachodnie – z małym wyjątkiem - kwiatki estradowe: "Dudabda" – L. Maierhofera, "Goodnight, sweetheart" i polskie opracowanie chóralne piosenki o "Ciptaszku" ze słowami prześmiewcy Artura Andrusa.

Estradowy bukiet domykał rytmiczny, świetnie przez naszych wykonany "Lollipop" (z lat 50-tych) J. Dixona i B. Rossa, a kompozycję muzyczną zakończyły ulubione kwiatki XVI i XVII w. muzyki francuskiej, skomponowane przeważnie przez autorów anonimowych. Był to bardzo udany występ naszych zespołów chóralnych z powodzeniem prowadzonych przez dyrektor Bożenę Magdalenę Mrózek. Czekamy na jubileuszowy koncert muzyki dawnej 8 czerwca br. w MPiT.

.

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ