Świetlica Środowiskowa "Sukces" uroczyście otwarta

Uroczyście otwarto Świetlicę Środowiskową "Sukces" uruchomioną w ramach projektu pn. "Starachowickie Centrum Interwencji Kryzysowej", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Oferta świetlicy jest bogata i zróżnicowana, począwszy od zajęć wyrównujących braki edukacyjne poprzez zajęcia rozwijające talenty dzieci i młodzieży z terenu miasta. Zapraszamy.

W marcu, w ramach projektu, uruchomione zostało Starachowickie Centrum Interwencji Kryzysowej "Przystań", które mieści się na I piętrze, w Galerii Handlowej Skałka. Centrum oferuje kompleksowe wsparcie opiekuńczo – wychowawcze, osobiste, rodzinne i społeczne. W ramach CIK realizowane jest także poradnictwo socjoterapeutyczne, psychoterapeutyczne oraz profilaktyka i terapia uzależnień. Kolejnym elementem tego projektu jest otwarta właśnie Świetlica Środowiskowa "Sukces" utworzona w Starachowickim Centrum Kultury dla 30 dzieci, które codziennie, w dwóch grupach po 15 osób, będą korzystać z prowadzonych zajęć. Świetlicą kieruje Michał Rokita.

W czwartkowe popołudnie uroczyście zainaugurowano działalność świetlicy. Wydarzenie to zgromadziło wielu gości, oprócz prezydenta miasta Marka Materka, Marcina Agatowskiego - prezesa Fundacji "Możesz Więcej", Michała Piaseckiego - kierownika projektu, obecni byli podopieczni wraz z rodzicami, nauczyciele i wychowawcy, którzy będą prowadzić tu zajęcia. Przybyli także laureaci konkursu ogłoszonego przez prezydent miasta Starachowice oraz Fundację "Możesz Więcej "na logo dla nowo powstającej świetlicy.

- SUKCES to nazwa, która została wybrana przez te osoby, które tę świetlicę tworzą. Cieszę się, że jesteśmy w tym miejscu, i w tym gronie - mówi prezydent miasta Marek Materek.

- Gmina Starachowice, we współpracy z Fundacją "Możesz Więcej", kierowaną przez pana Marcina Agatowskiego, dzięki zaangażowaniu wielu osób uzyskała ponad milion złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na stworzenie Centrum Interwencji Kryzysowej "Przystań". Kolejnym z elementów tego projektu jest otwierana dziś świetlica środowiskowa. Dla nas, dla Gminy Starachowice, jest to moment szczególny dlatego, że świetlica i Starachowickie Centrum Kultury zlokalizowane są w samym centrum obszaru rewitalizacji. Rewitalizacja to nie tylko przestrzeń, nie tylko mury, nie tylko bruk, to przede wszystkim ludzie i właśnie ten element ludzki tutaj dziś jest szczególnie widoczny i ważny. Świetlica środowiskowa w rewitalizacji pełni najważniejszą rolę, czyli rolę rewitalizacji społecznej. Cieszę się i gratuluję - dodał.prezydent.

Świetlica, jak poinformował kierownik projektu Michał Piasecki, będzie działała codzienne od poniedziałku do piątku. W sobotę podopieczni świetlicy będą uczestniczyć w wyjściach turystyczno – kulturalnych, zaplanowano wycieczki do kina, na basen, rajdy itp. Oferta jest bogata i zróżnicowana, począwszy od zajęć wyrównujących braki edukacyjne poprzez zajęcia rozwijające talenty dzieci i młodzieży z terenu miasta. W świetlicy środowiskowej dzieci mogą podszkolić się z podstawowych przedmiotów szkolnych, takich jak język angielski, informatyka, matematyka, język polski, ale także rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, taneczno-muzycznych, fotograficznych, plastycznych czy modelarskich. W ramach działań świetlicy planowane są także wyjścia turystyczno-kulturalne oraz wsparcie psychologa. Świetlica środowiskowa wyposażona została w niezbędne meble i sprzęt.

- Przyznaję, że nie było łatwo się tutaj dostać. Odkąd kadra świetlicy rozpoczęła poszukiwania osób, które potrzebują wsparcia jakie możemy zaoferować, od razu zgłosiło się bardzo dużo chętnych dzieci i rodziców. Świadczy to o tym, że zainteresowanie jest duże i że nasz projekt odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności. Było nam ciężko wyłonić grupę 30 dzieci, ale to, że ta trzydziestka została wybrana nie oznacza, że inni nie mogą do nas przyjść po szkole i skorzystać z zajęć dodatkowych organizowanych w świetlicy. Zachęcamy i zapraszamy wszystkie dzieci, aby przychodziły do świetlicy i czuły się tu jak u siebie w domu - informuje kierownik projektu Michał Piasecki.

- Jako fundacja mamy misję, aby pomagać dzieciom i młodzieży. Świetlica w Starachowicach to kolejna placówka, która powstaje pod naszymi auspicjami. Pierwszą prowadzimy od 2007 roku w Kielcach więc mamy doświadczenie. Cała nasza kadra fundacji to pedagodzy dlatego bliskie jest nam dobro dzieci i cieszymy się z każdej okazji, kiedy możemy je wspierać. Ze strony fundacji deklarujemy dalszą pomoc, będziemy przygotowywać kolejne wnioski, aby zapewnić dzieciom finansowanie wypoczynku wakacyjnego i feryjnego, aby ten czas wolny od nauki mogły spędzić poza miejscem zamieszkania. Naszym celem jest wspieranie działań społecznych, których efekty pozostają na długie lata. Budynek można wyremontować, będzie on ładnie wyglądał, ale istotą jest serce budynku, czyli ludzie, którzy w nim przebywają - mówi prezes Marcin Agatowski, prezes Fundacji "Możesz więcej".

W ramach Interdyscyplinarnego Programu Pomocy Rodzinie, jaki także w ramach projektu zostanie uruchomiony dla mieszkańców, zaplanowano szereg zajęć z umiejętności miękkich, np. trening asertywnych zachowań, warsztaty rozwoju osobistego, technik radzenia sobie ze stresem, podnoszenia własnej wartości, czy twórczego myślenia. Projekt w całości opiewa na kwotę 1 mln 138 tys. 986 zł.

W marcu prezydent miasta Starachowice oraz Fundacja "Możesz Więcej" ogłosili konkurs plastyczny na zaprojektowanie logo dla nowo powstającej świetlicy środowiskowej "SUKCES". Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej z klas I-VI szkoły podstawowej i uczniów klas I - III gimnazjum z terenu miasta Starachowice. Łącznie na konkurs wpłynęło ponad 40 prac. Podczas otwarcia świetlicy nagrodzono zwycięzców i laureatów. Zwyciężczynią konkursu została Julia Makowska z klasy Ic Gimnazjum nr 4, II miejsce zdobyła Amelia Stępień z klasy IVa z SP nr 13, a III miejsce zajęła Angelika Samiec z klasy Ia w Gimnazjum nr 4. Wyróżnienia zdobyły: Monika Kamizela - IIa Gimnazjum nr 3, Julia Jeżowska - IIIb SP nr 9 i Hania Adamus - VIa SP nr 9.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ