Naukę i sport połączyć jak najlepiej

W Starachowicach powstanie Liceum Sportowe?

W numerze

Naukę i sport połączyć jak najlepiej

W Starachowicach powstanie Liceum Sportowe?

 

Z inicjatywy klubu piłkarskiego Juventa i Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 powstanie przy tej szkole Liceum Sportowe. List intencyjny w tej sprawie podpisali: Starostwo Powiatowe, szkoła i partnerzy projektu - Juventa Starachowice, Wisła Kraków i Wiking Starachowice. W spotkaniu osobiście wzięła udział prezes 13-krotnego piłkarskiego Mistrza Polski Marzena Sarapata.

O pomyśle powołania w Starachowicach Liceum Sportowego mówiło się od kilku lat. Zawsze jednak projekt napotykał na problemy nie do przejścia. Teraz pojawiła się ogromna szansa, a magnesem dla młodzieży ma być jeden z partnerów tego pomysłu. Mowa o Wiśle Kraków, jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarskich klubów w naszym kraju i 13-krotnym Mistrzu Polski.

List intencyjny parafowali 9 maja w Starostwie partnerzy projektu oraz starosta Danuta Krępa i dyrektor ZSZ nr 3 Mariusz Majewski.

- Potrzeba zorganizowania klasy sportowej istnieje, ponieważ w powiecie starachowickim jest młodzież, która interesuje się sportem i mogłaby te umiejętności rozwijać. Klasa sportowa o profilu piłki nożnej miałaby rozszerzone poziomy nauczania języka polskiego, matematyki, biologii i języka angielskiego, czyli przygotowywałaby dobrze młodzież do dalszych etapów kształcenia, a jednocześnie dobrze pod kątem sportowym. O takie właśnie dobre przygotowanie zadbałby klub sportowy Juventa, który odnosi sukcesy w kształceniu młodzieży. KS Wiking zajmowałby się fizycznym przygotowaniem młodzieży do realizowania swoich sportowych pasji, natomiast Wisła Kraków to jest klub bardzo znany, ceniony i to podnosi znaczenie powstania takiej klasy. To jest element zachęcający młodzież do przyjścia do takiej klasy. Jest to duża szansa dla młodzieży, żeby w sporcie mogła się realizować - powiedziała starosta Danuta Krępa.

Liceum Sportowe, w którym znalazłaby się klasa o profilu piłki nożnej, miałoby powstać przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3. Nabór ma ruszyć już w tym roku. Dyrektor szkoły mówił o potrzebach powstania takiego przedsięwzięcia, ale także doświadczeniu z tego typu inwestycjami. Sam od wielu lat związany jest z edukacją, a wcześniej również przez wiele lat zawodowo uprawiał koszykówkę, dlatego temat łączenia nauki ze sportem jest mu doskonale znany.

- Idea powstania liceum sportowego pojawiła się już kilka lat temu. Nie prowadziliśmy wówczas naboru, ponieważ w konkretnej grupie wiekowej nie było aż tylu piłkarzy, którzy mogliby rozpocząć naukę w tym liceum, ale w tym roku otworzyła się na to szansa. Stało się tak m.in. za sprawą fantastycznych partnerów, jakimi są Wisła Kraków i Wiking Starachowice. Muszę powiedzieć, że mam bogate doświadczenie, jeśli chodzi o liceum sportowe, bo kilka lat temu moja córka takie liceum sportowe wybrała, tyle tylko, że w Warszawie, bo w Starachowicach takich możliwości nie było. Poznałem funkcjonowanie takiej szkoły ze strony rodzica i wiem jak wygląda przygotowanie sportowe i edukacja szkolna. Będziemy się starali pomóc młodym ludziom odnaleźć się na rynku sportowym i edukacyjnym, bo poważniejsze treningi już w starszym wieku ciężko jest pogodzić z nauką. W tradycyjnych szkołach zdarza się, że te talenty sportowe giną, bo młodzi ludzie w pewnym momencie muszą podjąć decyzję albo nauka, albo sport. Jeśli nie znajdą wówczas pomocy wśród nauczycieli czy dyrekcji szkoły, to bardzo często ze sportu rezygnują. Swoim uczniom chcemy zaproponować bardzo dobrą ofertę edukacyjną, by po skończonym liceum mieli szansę podjąć naukę na dowolnie wybranej uczelni. Bardzo wiele obiecujemy sobie również po współpracy z Wisłą Kraków i krakowskim środowiskiem. Chcielibyśmy młodym ludziom otworzyć ścieżkę edukacyjną właśnie do Krakowa, żeby mogli tam się kształcić - ocenił dyrektor ZSZ nr 3 Mariusz Majewski.

Liceum Sportowe, to bardzo szeroko zakrojony projekt, w którego realizację włączyło się wiele instytucji. Za edukację odpowiedzialny będzie Zespół Szkół Zawodowych nr 3, a za przygotowanie sportowe aż troje partnerów projektu. Głównym inicjatorem powstania klasy o profilu piłki nożnej był klub Juventa, który zabiegał o to od lat. To właśnie słynący ze znakomitego szkolenia młodzieży klub będzie odpowiadał za przygotowanie sportowe uczniów nowo powołanej klasy. Natomiast przygotowanie fizyczne ma zapewnić Klub Sportów Siłowych Wiking Starachowice, który w swoich szeregach ma wielu utytułowanych zawodników reprezentujących dyscypliny siłowe. Magnesem dla uczniów-sportowców ma być partner tego projektu - Wisła Kraków. Piłkarskim kibicom w Polsce tego klubu nie trzeba przedstawiać. To 13-krotny mistrz piłkarskiej Ekstraklasy i klub który w XXI wieku odnosił największe sukcesy na europejskiej arenie spośród wszystkich polskich klubów.

Umowę w imieniu krakowskiego klubu podpisała osobiście prezes zarządu Marzena Sarapata, która także wiele obiecuje sobie po tej współpracy.

- Chciałabym podkreślić, że taka współpraca jest bardzo ważna z punktu widzenia Wisły Kraków, bo chcemy rozszerzyć rejony naszego działania. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy uczestniczyć w takim wydarzeniu, jakim jest klasa sportowa o profilu piłki nożnej. Jestem przekonana, że współpraca będzie się układać dobrze i będzie z korzyścią dla obu stron, a młodzi piłkarze będą mieli możliwość kontynuowania swojej przygody sportowej w Wiśle Kraków - dodała Marzena Sarapata, prezes krakowskiej Wisły.

Z zadowoleniem o tym przedsięwzięciu mówił Paweł Brzozowski, prezes Juventy Starachowice. Przyznał, że to wydarzenie będzie miało znaczący wpływ na sportowy rozwój starachowickiej młodzieży.

- Cieszymy się, że zostaliśmy partnerami Wisły Kraków i wspólnie bardzo dużo sobie po tej współpracy obiecujemy. Pragniemy jak najlepszego rozwoju dzieci i młodzieży w Starachowicach. Przy współpracy tak wielu zaangażowanych w ten projekt podmiotów, jest wielka szansa na odniesienie sukcesu - mówił prezes Juventy Paweł Brzozowski.

Za przygotowanie fizyczne odpowiadał będzie starachowicki Wiking. Przedstawiciel klubu Arkadiusz Staszewski przyznał, że liceum sportowe to bardzo dobry ruch, który pozwoli utalentowanej sportowo starachowickiej młodzieży na kontynuowanie nauki w naszym mieście.

- Juventa o pomoc w przygotowaniu siłowym zgłosiła się do nas pół roku temu i już z jednym rocznikiem przeprowadziliśmy takie przygotowania. Dla zawodników była to duża korzyść, a dla nas jest to nowe doświadczenie, bo nie prowadziliśmy jeszcze treningu z piłkarzami. Wielokrotnie współpracowaliśmy już ze starachowickimi klubami, które do przygotowania fizycznego podchodzą coraz bardziej profesjonalnie i myślę, że tak samo będzie i tym razem. Nasze zaplecze i sprzęt, jaki posiadamy są dopasowane do wszystkich dyscyplin sportowych i zawodnicy Juventy będą sobie doskonale ze wszystkim radzili. Jeśli chodzi szkołę, to jest to bardzo dobry pomysł, bo również i moi zawodnicy odchodzili do klas sportowych w innych miastach, a dla nas była to strata. W tej chwili sportowcy będą już mogli kontynuować naukę w Starachowicach - skomentował przedstawiciel Wikinga Starachowice Arkadiusz Staszewski.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ