Ku pamięci i przestrodze

W numerze

Ku pamięci i przestrodze

Bogata historia Polski zobowiązuje Polaków do odświeżania pamięci o istotnych wydarzeniach i ważnych postaciach. Do jednego z takich wydarzeń należy 72. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Uroczystą wieczornicę z okazji zwycięstwa na faszyzmem, Zarząd Powiatowy LOK oraz Klub Żołnierzy Rezerwy LOK w naszym mieście zorganizowali w gościnnych progach SDK SSM. Prowadzący Witold Kowalski, tuż po gremialnym odśpiewaniu hymnu państwowego, zarządził minutową ciszę dla uczczenia pamięci poległych w II światowej zawierusze wojennej. Od kilkunastu lat, prelekcje na temat działań wojennych, polityki mocarstw, zawierania koalicji oraz tworzenia frontów, wygłasza radny powiatu, historyk Paweł Lewkowicz i trzeba przyznać rację uwadze wygłoszonej przez Witolda Kowalskiego, iż spora liczba obecnych na widowni gości z niepokojem i ogromnym zainteresowaniem wyczekuje wykładu pana Pawła. Prelegent stwierdził, że jest dumny, iż jest Polakiem, ponieważ nasz naród nie kolaborował z okupantem. Zwrócił też uwagę na bezsensowne szafowanie własną krwią w momentach, gdy zamierzony cel był praktycznie nieosiągalny. Miał tu na myśli bezsens wszelkich powstań z Powstaniem Warszawskim włącznie.

Pewien znany polityk twierdzi, iż Polska istnieje dzięki powstaniom – nic bardziej mylnego. Polska istnieje mimo powstań, w których ginęły elity i traciliśmy wszelkie dobra kultury. Według jeszcze innych wymądrzających się po czasie, należało przystać na żądanie Hitlera, oddać mu Gdańsk, który wówczas nie był polski i co tam jeszcze i przystąpić do wspólnej wyprawy na Związek Radziecki. Róbmy zatem wszystko, aby podobna historia nie mogła się powtórzyć. Zapraszajmy (póki żyją) uczestników walk, potyczek, tych którzy sabotowali, którzy byli w "lesie" lub wiele słyszeli od swoich rodziców lub krewnych. Nie zapominajmy zapraszać młodzież. Ponieważ możliwość uczestniczenia w sugerowanych spotkaniach zdarza się niezbyt często.

Uzupełnieniem wiedzy o dramatycznych czasach niech będzie np. film pt. Ocaleni (tyt. orygin. "Survivors) w reż. Magnusa Gerttena. Jest to opowieść o wyzwoleniu i o niezwykłych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce właśnie w 1945 roku. Żeby nie kontynuować tych tragizmów przenieśmy się do uroczystej wieczornicy, gdzie z pieśniami patriotyczno- partyzanckimi wystąpiła 100 Drużyna Harcerska "Wataha" składająca się z sześciu druhen i drużynowego Konrada Ćwika, a na zakończenie, swój bogaty program zaprezentował Zespół Estradowy LOK "Wiarusy".

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ