Zwiedzali Zakarpacie

Członkowie PTTK

 

Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego tegoroczną "majówkę" spędzili na Zakarpaciu.

Zostali zakwaterowani w ekskluzywnym hotelu w Beregowie, gdzie codziennie mogli korzystać z basenów termalnych. Podczas spacerów do centrum miasta podziwiali wiele ciekawych obiektów. Największa atrakcją Beregowa były widoki miasta i okolic z zabytkowej wieży kościelnej. Uczestnicy odwiedzili tez miasto Winogradow, gdzie w kościele rzymsko-katolickim uczestniczyli we mszy świętej odprawianej w języku węgierskim. Spotkali się z polską siostrą zakonną, która opowiadała o życiu w tej części Ukrainy. Odwiedzili też liceum grecko-katolickie w niewielkiej miejscowości Karacz, uczestnicząc w pysznym poczęstunku, jakim był tzw. bogracz - lokalna potrawa regionu zakarpackiego. W Bene turyści zapoznali się z historią winiarstwa w tym regionie oraz uczestniczyli w degustacji ekskluzywnych win z tutejszej winnicy.

Święto pracy starachowiczanie spędzili w ukraińskich górach. Zwiedzili Połoninę Borżawską, zaliczaną do Karpat Ukraińskich, a w kurorcie Pylypec wyciągiem krzesełkowym wjechali na szczyt góry Gimba (1491m n.p.m.) podziwiając piękne krajobrazy tej części Karpat. Kolejną atrakcją "górskiego dnia" była piesza wycieczka do rezerwatu Szypot z malowniczym wodospadem, także zwiedzanie Mukaczewa i Użgorodu. W drodze powrotnej, podczas przejazdu przez Węgry zatrzymali się pod górą Satoral na obrzeżach węgierskiego miasta Satoraljauhely.

- Przejazd przez Węgry prowadził dolinami rzek Cisa i Bodrog przez znane w tym regionie miasta: Vasarosnameny i Kisvardę. Większość miejscowości położonych na tym terenie nieprzypadkowo została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako Tokajski Region Winiarski - tłumaczy przewodnik i pilot wycieczek Marcin Maruszak, który wraz z Andrzejem Cyganem poprowadzili tegoroczną "majówkę".

- Na Słowacji wzrok uczestników przykuły liczne przyozdobione kolorowymi tasiemkami brzózki znajdujące się przy prywatnych posesjach. W ten sposób Słowacy już od dawnych czasów co roku w maju informują, że w danym domu mieszka piękna i bogata panna gotowa "za mąż pójść" - zdradza M. Maruszak.

W imprezie szkoleniowo-integracyjnej uczestniczyło 43 członków z 4 oddziałów PTTK.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ