Zwiedzali epokę kamienia

Piknik Rydno

W numerze

Zwiedzali epokę kamienia

Piknik Rydno

O tym, jak toczyło się życie w epoce kamienia można było się przekonać się podczas XIII edycji pikniku archeologicznego "Rydno", zorganizowanego przez Klub Archeologiczny "Rydno", działający przy Oddziale Międzyszkolnym PTTK w Starachowicach i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku.

Czterodniowy piknik (11 - 14 maja) z pokazami, m. in. metod pozyskiwania ognia, obróbki krzemienia, dawnej broni i kuchni oraz z warsztatami, adresowany jest do zorganizowanych grup, głównie dzieci i młodzieży szkolnej, a w weekend otwarty była dla wszystkich chętnych. Życie osadników na tym terenie w epoce kamienia, na zainscenizowanym obozowisku, nad zalewem Kamiennej w Wąchocku, przybliżyli zwiedzającym naukowcy oraz pasjonaci archeologii i historii.

Były pokazy technik obróbki krzemienia, rogu i kości oraz wyrobu z nich narzędzi, prezentowano dawne rodzaje broni myśliwskiej i metody polowania, także prehistoryczną sztukę, ubiory i magiczne zwyczaje. W kuchni obozowiska można było natomiast spróbować dawnych potraw - również placków z pokrzyw.

Zwiedzający poznali także tajemnicę wytwarzania i wykorzystywania naturalnych barwników, m.in. „krwicy”, pozyskiwanej z hematytu, który wydobywano w przeszłości na terenie Rydna. Można było wziąć udział w warsztatach, grze terenowej i konkursach, a także obejrzeć w Piknikowym Kinie projekcję "+Żelazny pielgrzym+ " w reżyserii Andrzeja Przychodniego, zrealizowaną przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego, fabularyzowane dokumenty Zdzisława Cozaca z serii „Tajemnice początków Polski” oraz amerykański film „Klan niedźwiedzia jaskiniowego”.

To tylko niektóre z wielu atrakcji, przygotowanych przez organizatorów trzynastej już edycji pikniku, którego pomysłodawcą i organizatorem jest przewodnik świętokrzyski PTTK Michał Surma we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wąchocku i samorządów: gminy Wąchock, powiatu starachowickiego i województwa świętokrzyskiego. (Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ