Świętokrzyski dzień

W UTW

W numerze

Świętokrzyski dzień

W UTW

 

Imprezę, zapowiadającą 10 - lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zorganizowała w Spółdzielczym Domu Kultury sekcja literacka UTW pod kierunkiem Doroty Kiełek

Członkowie wszystkich grup w UTW wykazali się aktywnością, a pomocą w przygotowaniu imprezy służyli członkowie Zarządu UTW: Renata Nejthardt i Wiesław Mikos. O wystrój sali w klimacie dawnej wsi kieleckiej zadbała Anna Majer z sekcji plastycznej, występujący mieli w strojach elementy charakterystyczne dla Świętokrzyskiego, a Ewa Szklarczyk prowadząca sekcję geograficzną zaprezentowała największe zabytki regionu posługując się prezentacją multimedialną.

Prowadząca imprezę Dorota Kiełek przedstawiła historię regionu i województwa, mówiła o gwarze i regionalizmach, a dr Krystyna Dutkiewicz (sekcja przyrodnicza) o przyrodzie obszarów "Natura 2000" pokazując unikalne i chronione okazy botaniczne. Współpracująca z grupą poetycką "Feniks" Lucjana Elżbieta Nowak poświęciła natomiast swój wykład miejscom pamięci narodowej, a poeci z tej grupy: Joanna Murawska i Adam Cieślik, odczytali swoje wiersze napisane na okoliczność "Dnia świętokrzyskiego". Wspomogła ich w tym miejscowa poetka Alicja Zanijat, recytując swoją poezję. Niezwykle ciekawa była gawęda Zofii Lasek o poetach ludowych i ich twórczości, natomiast kulturę ludową i dawne obrzędy przypomniały Danuta Ryś i Grażyna Erbel. Nie mogło zabraknąć informacji o sławnych ludziach regionu świętokrzyskiego na przestrzeni wieków, co zaprezentowała Magdalena Maria Łodej, a legendy o naszym regionie przypomniała "czarownica na miotle" – Halina Krzos. Przygotowano również poczęstunek, przy którym o kuchni regionalnej interesująco mówiła Natalia Zaborska. Rozkoszowano podniebienia m. in. tradycyjnym chlebem na zakwasie, z pysznym smalcem ze skwarkami i kwaszonym ogórkiem z beczki oraz słodkimi pysznościami upieczonymi przez słuchaczki wg dawnych receptur.

Artystyczną oprawę zapewniły wykonaniem ludowych przyśpiewek Irena Cygan i Bożena Cyran oraz Barbara Gos (święci i błogosławieni), Krystyna Jóźwik i Maria Kruszewska. Występom towarzyszył chór UTW pod kierunkiem Janiny Kowalik i przy akompaniamencie Juliana Stąporka. Porwali widownię i razem wtórowali znane piosenki o regionie: "Da moja Łysico", "Świętokrzyskie jakie cudne", "Piękna jest Polska..."

(utw)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ