Strażackie archiwalia

Iłża

Iłża

Strażackie archiwalia

Iłża

 

Ekspozycję unikatowych dokumentów, wyposażenia i trofeów z ponad 100-letniej historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłży otwarto w Galerii iłżeckiego Domu Kultury.

Iłżecka Straż Pożarna ma bardzo bogatą historię sięgającą początków XX wieku. Powstała w 1904 roku dla ratowania dobytku mieszkańców grodu pod basztą. Strażacy walczyli z pożarami, ale też wzbogacali życie kulturalne miasta. Wkrótce po powstaniu straży utworzono przy niej strażacką orkiestrę, dla której instrumenty ufundował Walerian Kiniorski. W siedzibie Straży Pożarnej koncentrowało się życie kulturalne miasta. Działał tu również teatr amatorski, organizowano zabawy taneczne, loterie fantowe oraz spotkania mieszkańców.

Ponad 100-letnia historia iłżeckiej straży znalazła swoje odzwierciedlenie w dokumentach na wystawie w Galerii Domu Kultury. Umieszczono na niej wiele unikatowych dokumentów i zdjęć ilustrujących wczesne lata powstania i działalności straży. Ekspozycja prezentuje również stare wyposażenie, różnorodne hełmy strażackie, toporki, gaśnice, syreny alarmowe na korbkę, radiostacje oraz prądownice. Na wernisaż licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Iłża oraz mieszkańcy miasta i gminy oraz seniorzy strażacy: Józef Gardziel i Wacław Kitowski.

Dyrektor Domu Kultury w Iłży Krzysztof Kozera podkreślił bardzo dobrą współpracę z druhami z iłżeckiej OSP podczas zabezpieczania organizacji różnorodnych plenerowych imprez kulturalnych, a historię iłżeckiej OSP przedstawił jej obecny prezes Robert Kotowski. Za wspieranie potrzeb w zakresie sprzętu i wyposażenie strażackiego podziękował władzom samorządowym druh Józef Gardziel, natomiast o tym, jak było trudno działać strażakom w minionych latach z humorem opowiadał senior iłżeckich strażaków ponad 80-letni Wacław Kitowski.

Otwarcie wystawy zbiegło się z obchodzonym na początku maja świętem strażaków i z tej okazji serdeczne podziękowania za codzienny trud i życzenia przekazali strażakom burmistrz Iłży Andrzej Moskwa i przewodniczący Rady Miejskiej Józef Skrobisz. Okolicznościowe dedykacje dla strażaków zagrała obecna na wernisażu Iłżecka Orkiestra Dęta, której historia splata się z dziejami iłżeckiej straży. Prezes Zarządu OSP Robert Kotowski odebrał od władz samorządowych okolicznościowy dyplom i puchar w podziękowaniu za wieloletnią działalność.

K.K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ