Ważne dla przyszłych emerytów

W numerze

Ważne dla przyszłych emerytów

ZUS testuje stanowiska doradców emerytalnych, którzy będą pomagać w podjęciu ważnych decyzji.

W październiku br. w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że pod koniec 2017 r. w całym kraju przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W Świętokrzyskiem uprawnienia takie nabędzie około 11 tys. osób.

ZUS już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany wyliczania przyszłych emerytur. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych. W tym celu od lipca br. we wszystkich placówkach ZUS w uruchomione zostaną stanowiska doradców emerytalnych.

Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient, czy po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lub 65 przechodzi na emeryturę czy pracuje dalej.

- Przypominamy, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w wakacje, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na sale obsługi klientów do skorzystania z usług doradców ds. emerytalnych - informuje Paweł Szkalej – rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ