Przetarg na nowe mieszkania ruszył!

Gmina inwestuje na ul. Kościelnej

 

Gmina ogłosiła przetarg na wykonawcę budynku wielorodzinnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach. Ma tam powstać łącznie 101 mieszkań, w tym socjalne i komunalne.

Pierwotnie miało tam powstać 100 mieszkań z przeznaczeniem ich 80% na mieszkania socjalne i 20% na komunalne. Gmina otrzyma na tę inwestycję dofinansowanie w wysokości 33% kosztów kwalifikowanych, zabezpieczyła 4,5 mln złotych środków własnych, ale dokładne szacunki poznamy dopiero po rozstrzygnięciu procedury przetargowej.

- Wkład własny będziemy odrabiać sprzedając działki inwestycyjne i budowlane. Obecnie są one zabudowane budynkami, które od lat nadają się głównie do rozbiórki. Na remonty tych budynków wydajemy ponad 700 tysięcy złotych. W Starachowicach mamy ok 900 lokali komunalnych i socjalnych będących własnością Gminy. Ich najemcy będą mogli starać się o mieszkanie w nowym budynku przy ul. Kościelnej, jeśli spełnią dwa warunki: będą mieć nieposzlakowaną opinię i nie będą mieli zadłużenia - informuje prezydent Marek Materek.

Uwolnione tereny po przeprowadzce mieszkańców przeznaczone będą głównie pod inwestycje.

- Głównym celem tego dość skomplikowanego przedsięwzięcia jest uwolnienie terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. To na przyszłość jedyna droga do powstania w Starachowicach nowych miejsc pracy na terenach należących do Gminy - dodaje prezydent.

Od momentu kiedy pojawił się temat tej inwestycji, sprzeciw zgłaszali mieszkańcy ul. Kościelnej, ale pewne rozwiązania wypracowano w rozmowach.

- Planowana inwestycja napotkała na sprzeciw mieszkańców osiedla obawiających się uciążliwego sąsiedztwa. Po kilku spotkaniach z mieszkańcami dokonaliśmy pewnych korekt, by rozwiać obawy. Zwiększymy ilość lokali komunalnych w stosunku do pierwotnych planów, wprowadzamy dodatkowe kryteria przy dokonywaniu zamian mieszkań, stworzymy ogólnodostępną świetlicę i plac zabaw - informuje włodarz miasta.

Budowa nowego budynku będzie wymagała innych inwestycji w jego najbliższym sąsiedztwie.

- Bez wątpienia inwestycje, które w najbliższych trzech latach zostaną zrealizowane w tej części miasta, poprawią jej wizerunek. Budowa tego budynku oznacza wyburzenie budynku przy ul. Kościelnej 52B i wyburzenie lub remont budynku przy Kościelnej 22. W przyszłym roku planowany jest kompleksowy remont ulicy Kościelnej i Słonecznej. Planujemy także wykonanie nowego odcinka drogi pomiędzy Kościelną a Górną, na wysokości ul. Słonecznej, w chwili obecnej wykonywana jest dokumentacja. Wyremontowana zostanie także ulica Staropolska. Jestem po spotkaniu z mieszkańcami na temat zakresu prac, dokumentację wykonujemy także w tym roku i zrobię wszystko, by remont został zrealizowany w przyszłym roku. Remontu doczeka się także ulica Skałka, wyremontowany zostanie chodnik przy ul. Reymonta. Okolicę szpeci także budynek Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej przy ul. Żeromskiego. W 2018 roku utworzymy przy SP nr 11 Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej. Umowę użyczenia budynku przy Żeromskiego wypowiemy i ogłosimy przetarg na jego dzierżawę. Chciałbym, by funkcjonował tam kolejny w mieście żłobek - zapowiada prezydent Marek Materek.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ