reklama

Starachowice najlepiej rozwijającą się gminą miejską w regionie

Starachowice, jak podało Radio Kielce, okazały się najlepsze pod względem dynamiki rozwoju miejsc pracy, spośród gmin miejskich naszego regionu. Ranking opracował zespół pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej wskazując najlepiej rozwijające się samorządy w województwie świętokrzyskim.

W raporcie przeanalizowano wszystkie gminy pod kątem kilkunastu wskaźników na przestrzeni 13 lat i podzielono je na kategorie: miejska, miejsko-wiejska i wiejska. W kategorii zrównoważonego rozwoju najlepsze okazały się: Sitkówka-Nowiny, Połaniec i Kielce. Z kolei pod względem dynamiki rozwoju miejsc pracy pierwsze miejsca zajęły: Szydłów, Połaniec i Starachowice.

- Oceniano m.in. wydatki na inwestycje, transport, dochody własne gmin, dostęp mieszkańców do kanalizacji oraz liczbę osób pracujących i bezrobotnych. W kwestii zrównoważonego rozwoju wyraźnie widać dominację Kielc - przyznaje prof. Eugeniusz Sobczak.

Kielce dominują w regionie pod względem liczby pracujących. Na tysiąc mieszkańców przypada prawie 370 osób pracujących. Samorząd najbardziej wyróżnia się wydatkami na inwestycje. Kielce wydają na inwestycje ponad dwa razy więcej niż inne miasta w regionie. Widać też bardzo dobry wskaźnik przedsiębiorczości. Na tysiąc mieszkańców w Kielcach przypada ponad 150 firm. Gmina wypada jednak słabiej od Starachowic i Sandomierza jeśli chodzi o dynamikę wzrostu miejsc pracy.

Zespół, który przygotował ranking, od wielu lat prowadzi badania na poziomie krajowym i regionalnym. Ich wyniki mają pomagać samorządowcom w skutecznym zarządzaniu i inwestowaniu np. pieniędzy unijnych. Pod względem PKB województwo świętokrzyskie jest na 12. miejscu w kraju, w tym na pierwszym wśród województw wschodnich.

Źródło: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-55029

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ