reklama

Iłżecki Rok Leśmiana czas zacząć

Trwają intensywne przygotowania

 

Rok 2017 to Iłżecki Rok Leśmianowski, przypada w nim 80. rocznica śmierci poety i 140. rocznica urodzin. Z tej okazji iłżeckie instytucje włączają się w propagowanie pamięci o poecie i jego twórczości. Organizatorami obchodów Roku Leśmianowskiego są "Dom Kultury w Iłży, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży oraz Muzeum Regionalne w Iłży.

Dom Kultury od lat organizuje Dni Leśmianowskie. W tym roku odbędą się one w dniach 26-28 maja. W ramach imprezy odbędzie się Ogólnopolski Przegląd Form Teatralnych Inspirowanych Twórczością i Biografią B. Leśmiana z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Inspirowany Twórczością i Biografią artysty z udziałem uczniów szkół plastycznych oraz gimnazjów oraz Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i Poezji Śpiewanej im. B. Leśmiana z udziałem młodzieży szkolnej, studenckiej oraz dorosłych.

W ramach imprezy odbędą się również "Serenady pod Balkonem Dory", czyli koncerty zespołów poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. Gwiazdą będzie zespół "Chwila Nieuwagi".

- To laureat prestiżowych festiwali, zespół gra muzykę w różnych stylach, naprawdę warto ich posłuchać - zachęca Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury.

Jako suport wystąpią laureaci poezji śpiewanej konkursu leśmianowskiego` 2017. Koncert odbędzie się na estradzie w rynku miejskim naprzeciwko domu Dory Lebenthal. Zorganizowano też castingi modowe, w którym brali udział uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

- Szukamy Bolesława Leśmiana i Dory Lebenthal, ukochanej poety. Chodzi o stylistykę, ubrania, makijaż. Potem wykonamy fotografie, które zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej, wybierzemy najciekawsze postaci - mówi dyrektor DK Krzysztof Kozera.

Podczas obchodów nie zabraknie też czegoś dla ciała, bo w programie jest konkurs na leśmianowski bigos "Ulubione Potrawy Leśmiana". Będzie przeprowadzony 10 września podczas Dożynek Powiatowo - Gminnych w Chwałowicach.

Placówka chce sprawdzić ile iłżanie wiedzą o Leśmianie.

– Dlatego w wakacje przeprowadzimy ankiety wśród mieszkańców, by dowiedzieć się, jakie są efekty edukacji o Leśmianie - wyjaśnia Krzysztof Kozera.

Dyrekcja Domu Kultury nawiązała kontakt z agencją, która zaoferowała, że aktorzy: Tomasz Karolak (serial "Rodzinka.pl"), Radosław Elis (serial "Złotopolscy"), Konrad Imiela (serial "Pierwsza Miłość") oraz piosenkarz Janusz Radek złożą autografy dla mieszkańców Iłży, które zostaną oprawione i powieszone w galerii sław Domu Kultury. Później zostaną przeniesione do Izby Pamięci przy Punkcie Informacji Turystycznej. W planach są także spotkania z młodzieżą słynnych laureatów Dni Leśmianowskich.

Leśmianowi zostanie podporządkowany także tegoroczny plener malarski. Prace zostaną wystawione na pokonkursowej wystawie, będzie także wystawa "W świecie liryki Leśmiana" - XXXII Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów, wypożyczona z Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu.

- Na zakończenie planujemy leśmianowskie sesje naukowe. Chcielibyśmy zaprosić Piotra Łopuszańskiego, pisarza i dziennikarza, specjalistę twórczości Bolesława Leśmiana. Jego trzecia książka jest akurat na ukończeniu. Zaprosimy też prof. Dariusza Trześniowskiego z UMCS w Lublinie czy prof. Rocha Sulimę z SPWS w Warszawie – dodaje dyrektor.

Ciekawy program obchodów przygotowała też Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży. Tu Rok Leśmianowski rozpoczął się już w 23 marca.

– W ramach Światowego Dnia Poezji zorganizowaliśmy m.in. spotkanie z Janem Czarneckim ph. "Moje wiersze inspirowane poezją Leśmiana" – mówi Teresa Niewczas, dyrektorka biblioteki.

W ramach III Nocy Bibliotek, 3 czerwca br. odbędzie się natomiast koncert inspirowany miłosną poezją Leśmiana oraz podsumowanie konkursu plastycznego na wykonanie pocztówki "Śladami Leśmiana w Iłży", a wrzesień upłynie pod znakiem warsztatów dla młodzieży "Poznaj tajniki pisania poezji", które zostaną poprowadzone przez Adolfa Krzemińskiego.

- Poza tym można obejrzeć u nas całoroczną wystawę eksponatów, materiałów związanych z twórczością i naszym miastem "Związki Leśmiana z Iłżą" – mówi dyrektorka.

W planach są także opracowanie i wydanie poszerzonej II Bibliografii o Bolesławie Leśmianie oraz zgromadzenie wycinków prasowych z lat 1967 – 2017. Do obchodów Roku Leśmianowskiego włącza się także Muzeum Regionalne w Iłży. Tu obchody rozpoczną się 20 maja, w Noc Muzeów. W programie warsztaty z malowania akwareli "Leśmianowska Łąka" czy warsztaty iluminatorstwa.

W czerwcu odbędzie się pierwszy Iłżecki Festiwal im. Jana Brzechwy - to propozycja dla najmłodszych: przedszkolaków i uczniów klas podstawowych z klas I-III.

– Wpadliśmy na pomysł, żeby najmłodsi też mieli swoją imprezę – tłumaczy Beata Bujakowska, dyrektor muzeum.

23 czerwca w ramach Sobótek muzeum nawiąże do ziół na iłżeckich łąkach, które inspirowały Bolesława Leśmiana.

- Chcemy też zorganizować retro rajd rowerowy "Śladami Leśmiana". Start u nas w muzeum, gdzie będzie można przy okazji zwiedzić także ekspozycję. Trasa będzie wiodła wąwozami, które zwiedzał Leśmian aż do Marcul, gdzie będzie meta – wyjaśnia dyrektorka.

2 września natomiast na rynku koncert Kwartetu Jorgi, w programie też "Przystanek poezja". Obchody Roku Leśmianowskiego w muzeum zakończą się 15 września wystawą "Kwiaty w ogrodzie Leśmiana. Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej" ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Koninie.

Jednocześnie trwają prace przy powstaniu Izby Pamięci Bolesława Leśmiana, za czym opowiedzieli się mieszkańcy miasta w Budżecie Obywatelskim. Izba Pamięci powstanie nad Punktem Informacji Turystycznej, jej otwarcie planowane jest w maju bieżącego roku.

(az)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ