reklama

Gimnazjaliści mają wiedzę na medal

Wyniki kuratoryjnych konkursów

 

Sukcesem dla sześciu gimnazjalistów z terenu naszego powiatu zakończył się udział w tegorocznych konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Mogą poszczycić się tytułami laureatów, a dwójka z nich nawet podwójnymi!

Uczniowie gimnazjów z terenu powiatu starachowickiego rokrocznie odnoszą sukcesy w tego typu zmaganiach. W tym roku powody do radości miało sześcioro gimnazjalistów: Aleksandra Kwiecień z Gimnazjum nr 4 w naszym mieście, Natalia Kosmala z Gimnazjum nr 1, Julian Przemyski z Gimnazjum nr 3, Weronika Jagiełło i Julia Mazur z Gimnazjum w Chybicach oraz Albert Orczyk z Gimnazjum w Szerzawach.

Uczennica "czwórki" nagrodzona

Aleksandra Kwiecień z Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów została laureatką konkursu humanistycznego. Na co dzień języka polskiego uczy ją wychowawczyni Barbara Gwóźdź i to właśnie z nią przygotowywała się do konkursu. Ponadto jest finalistą konkursu geograficznego, do którego przygotowywała ją Magdalena Szmajda. Jak przyznaje, lubi bardzo czytać, co na pewno miało wpływ na dobry wynik w konkursie humanistycznym.

- Już wcześniej, w szkole podstawowej brałam udział w konkursach przedmiotowych. Wtedy udało mi się zdobyć tytuł finalistki w konkursie matematyczno – przyrodniczym i laureatki w konkursie humanistycznym. Na pewno przygotowanie wymagało trochę pracy, panie nauczycielki pomagały mi przygotowując dla mnie różne materiały. Czytałam dużo lektur, nawet te, które będziemy omawiać w trzeciej klasie. Ogólnie dużo powtarzałam i czytałam. Tuż przed konkursem poświęciłam kilka dni, żeby porządnie się przygotować - mówi GAZECIE Aleksandra Kwiecień.

Aleksandra przyznaje, że interesuje się wieloma dziedzinami, jak chociażby muzyką i sportem, ale nauka sprawia jej dużo przyjemności i nie wyklucza, że w przyszłości będzie startować w podobnych konkursach.

- Jestem w 101 Drużynie Starszoharcerskiej "Lupus", która działa przy Gimnazjum nr 4. Nie mam konkretnych zainteresowań, aczkolwiek lubię sport i muzykę. Gdy ogłoszono wyniki, byłam szczęśliwa i pozytywnie zaskoczona, dlatego możliwe jest, że w przyszłości wezmę udział w tego typu konkursach - dodaje.

Zdolniacha z "trójki"

Podwójnym laureatem jest natomiast uczeń Gimnazjum nr 3 w Starachowicach Julian Przemyski - niezwykle zdolny i pracowity, o wszechstronnych zainteresowaniach. Powtórzył sukces z ubiegłego roku i znów został laureatem zarówno konkursu matematycznego, jak i chemicznego, do których przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielek: Anny Wacińskiej i Beaty Wąsali.

Julian ciągle startuje w różnego typu konkursach i wszędzie odnosi sukcesy. To zasługa talentu, ale też ciężkiej pracy, jaką wraz z nauczycielami wkłada w przygotowania. Zawsze może też liczyć na wsparcie swoich rodziców, mocno mu kibicujących. Oprócz nauki w Gimnazjum, Julian ma także czas na szlifowanie swoich umiejętności w Szkole Muzycznej w Kielcach.

Poetka z "jedynki"

Natalia Kosmala jest uczennicą klasy IIIa Gimnazjum nr 1 w Starachowicach, której wychowawcą jest Dorota Ociesa. Została laureatką konkursu kuratoryjnego z języka polskiego i - jak przyznaje - sfera humanistyczna jest jej bardzo bliska. Do konkursu przygotowywała ją nauczycielka języka polskiego Beata Grabowska, a dodatkowe lekcje pobierała od Anny Gęborek.

- Już od szkoły podstawowej interesowałam się przedmiotami humanistycznymi. W wolnych chwilach lubię pisać opowiadania, wiersze i teksty piosenek. Najbardziej lubię jednak opowiadania fantastyczne, zarówno pisać, jak i czytać. Wierszy piszę mniej, zazwyczaj na konkursy jak pojawi się jakaś okazja – mówi o swoim zainteresowaniu przedmiotami humanistycznymi Natalia Kosmala.

Do udziału w konkursie nie przygotowywała się specjalnie. Językiem polskim i szeroko pojętą sferą humanistyczną interesuje się od dawna i uczęszcza na dodatkowe zajęcia.

- Prawdę powiedziawszy mój udział w konkursie nie był dla mnie głównym priorytetem, traktowałam go bardziej jako możliwość sprawdzenia siebie. Specjalnie się do tego nie przygotowywałam i wystarczyła mi wiedza, która już mam. Pomagała mi nauczycielka języka polskiego, która przekazała mi dodatkowe materiały, ale to tylko trochę poszerzyło już posiadaną wiedzę, poza tym szczególnych przygotowań nie było – ocenia uczennica Gimnazjum nr 1.

Literatura to nie jedyne zainteresowania naszej laureatki. Gra również na pianinie, jest absolwentką szkoły muzycznej i w wolnych chwilach nawet śpiewa.

- Jeśli chodzi o moje zainteresowania, to na pierwszym miejscu na pewno jest pisanie. Interesuje się także muzyką, bo skończyłam szkołę muzyczną. To trochę się łączy, ponieważ jak już mówiłam lubię pisać teksty piosenek, a także śpiewać. Poza tym lubię czytać książki czy też obejrzeć dobry film, bo interesuje się również aktorstwem i teatrem – dodaje Natalia Kosmala.

Jak na swój młody wiek Natalia bardzo rozważnie myśli o przyszłości. Przyznaje, że chciałaby związać swoją przyszłość z filmem, ale zakłada także inny scenariusz.

- Najbardziej chciałabym skupić się wokół dziedzin artystycznych. Nie mam jak na razie określonego konkretnego kierunku, ale jednym z moim marzeń jest zostać aktorką albo reżyserem. Wiem, że jest to ciężko osiągnąć i będę próbować, ale muszę mieć plan "b", choć nic konkretnego nie wybrałam jeszcze. Jeśli chodzi o szkołę średnią, to skłaniam się w stronę I Liceum Ogólnokształcącego i oczywiście klasy o profilu humanistycznym – mówi o swojej przyszłości laureatka konkursu kuratoryjnego.

Laureaci są też w Chybicach

Społeczność Gimnazjum w Chybicach może być dumna z Weroniki Jagiełło i Julii Mazur. Pierwsza z nich jest podwójną laureatką, bowiem ten zaszczytny tytuł zdobyła zarówno w XIV Wojewódzkim Konkursie Chemicznym jak i XIV Wojewódzkim Konkursie Geograficznym. Julia z kolei popisała się ogromną wiedzą z chemii. W tym zakresie dziewczęta pracowały pod kierunkiem Małgorzaty Orczyk.

Tajniki tego bądź co bądź trudnego przedmiotu zgłębiały podczas zajęć koła chemicznego i w czasie licznych spotkań indywidualnych. Obie uczennice- jak twierdzi ich nauczycielka- wykazywały się wielką ambicją, rywalizując między sobą podczas zajęć dodatkowych i mobilizując się wzajemnie do wytężonej pracy. Pod kierunkiem Małgorzaty Orczyk rozwiązywały niezliczoną liczbę zadań, co wpłynęło na ukształtowanie sprawności myślenia w połączeniu z umiejętnością stosowania wiedzy chemicznej w zakresie ponadprogramowym. Weronika równocześnie pogłębiała również swoją wiedzę z geografii, pracując pod kierunkiem Katarzyny Zabawskiej. Uczęszczała na zajęcia pozalekcyjne, gdzie zdobywała wiadomości o Polsce, Europie i całym świecie. Zarówno uczennica jak i jej szkolna opiekunka wykazywały ogromne zaangażowanie w pracę, co zaowocowało równie dużym sukcesem w konkursie.

Dumy z osiągnięć gimnazjalistek nie ukrywa także dyrektor Zespołu Szkół w Chybicach Dariusz Linek, podkreślając, że na sukces złożyły się niewątpliwe zdolności Weroniki i Julii, jednakże decydującym czynnikiem wspaniałego wyniku w konkursach była ogromna praca - i uczennic, i przygotowujących je nauczycielek. Sukcesy zaowocowały zwolnieniem Weroniki i Julii z części przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego.

- W tego typu konkursie brałam udział drugi raz, aczkolwiek za pierwszym razem dotarłam tylko do drugiego etapu. Sumiennie przygotowywałam się do konkursu, a Małgorzata Orczyk - nauczycielka chemii - dużo mi w tym pomogła. Robiłyśmy wiele zadań i doświadczeń, które pozwoliły mi się lepiej przygotować. Gdy ogłoszono wyniki, byłam bardzo szczęśliwa. W przyszłości chciałabym ponownie wziąć udział w takim konkursie, bo uczy on samodyscypliny, sumienności i pracowitości. Moją pasją jest jazda konna, gram też na gitarze i należę do miejscowej scholi - powiedziała Julia Mazur.

- Julia jest bardzo komunikatywną i pracowitą dziewczyną. Zawsze jest przygotowana do lekcji i często podejmuje się innych zajęć. Współpraca z nią to czysta przyjemność - podsumowała wychowawczyni Barbara Głowacka.

Matematyk z Szerzaw

Dla Alberta Orczyka z z Gimnazjum w Szerzawach tegoroczny tytuł laureata z matematyki to już drugi podczas jego przygody z "królową nauk", bowiem uczeń sukcesem takim szczycił się także w ubiegłym roku. Po drodze do finału kuratoryjnego konkursu gimnazjalista zdobył także drugie miejsce w XIII Powiatowym Turnieju Matematycznym dla uczniów gimnazjum, któremu patronował starosta starachowicki i Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, a odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach. Do tegorocznych zmagań z matematyką przygotowywał się pod kierunkiem nauczycielki Agnieszki Nieckuly.

(Kas, zr, mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ