Chóralne opowieści w muzeum

Już po raz jedenasty

W numerze

Chóralne opowieści w muzeum

Już po raz jedenasty

 

XI Konkurs Chórów Regionu Świętokrzyskiego projektu Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska odbył się 27 kwietnia br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Głównym przesłaniem konkursu, w którym uczestniczyły chóry, realizujące ogólnopolski projekt Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska, były opowieści chóralne. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać kilkunastu takich opowieści przedstawionych przez osiem chórów, a były to: "Kolorowe Nutki" z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Starachowicach pod dyrekcją Bożeny Magdaleny Mrózek, "Jedyneczki" z SP nr 1 pod batutą Barbary Wrzosowskiej, "Crescendo" z SP nr 9, którym opiekuje się Justyna Magnowska-Janicka, "Unisono" z SP nr 11 pod kierunkiem Joanny Migały, "Bonus" z Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie pod opieką Marii Wiech, "Portamento" z Młodzieżowego Domu Kultury w naszym mieście z Bożeną Magdaleną Mrózek, "Violino" z Zespołu Szkół w Rzepinie (Ewa Schmalenberg) oraz "Lutnia" z ZS w Szerzawach pod batutą Joanny Migały.

Występy oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska i mgr Anna Waligóra-Tarnowska. W zależności od przyznanych chórom punktów, nagradzano je złotymi, srebrnymi i brązowymi pasmami, a także wyróżnieniami. W kategorii chórów przedszkolnych, gdzie występował tylko jeden, Złote Pasmo przyznano "Kolorowym Nutkom" - chórowi, w którym występują 4 i 5 - letnie dzieciaki. W drugiej grupie występujących wręczono dwa Złote Pasma, a odebrały je chóry: "Crescendo" i "Unisono", Srebrne Pasmo otrzymały "Jedyneczki" i "Bonus", a podopieczni Justyny Magnowskiej-Janickiej zostali również wyróżnieni za najlepiej przedstawioną opowieść chóralną. W trzeciej kategorii natomiast Złotymi Pasmami nagrodzono "Portamento" i "Violino", natomiast Brązowe Pasmo trafiło do "Lutni" z Szerzaw - chóru, który działa dopiero od września ub.r. i jest najmłodszy stażem w projekcie. Warto dodać, że "Portamento" otrzymało także specjalne wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego pt. "W zielonym gaiku" Józefa Świdra.

- Serdeczne podziękowania kieruję do dyrekcji i pracowników Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, którzy byli współorganizatorami konkursu, także za cierpliwość i przygotowanie. Spotkaliśmy się z niezwykłym ciepłem i serdecznością z ich strony. Jestem bardzo wdzięczna - mówi GAZECIE Bożena Magdalena Mrózek.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ