Laureatów jak na lekarstwo

Konkursy przedmiotowe podsumowane

W numerze

Laureatów jak na lekarstwo

Konkursy przedmiotowe podsumowane

 

Tylko Czworo uczniów z powiatu starachowickiego może pochwalić się tytułami laureatów tegorocznych konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Konkursy odbywają się w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim a tytuł laureata trafia do osób, które uzyskały minimum 90 procent liczby możliwych do zdobycia punktów. W tym roku udało się to czterem uczniom ze szkół z terenu naszego powiatu.

W zaszczytnym gronie laureatów XIV Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, Katarzyna Stępień z klasy VIa. Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowała się z trzecią lokatą, uzyskując w etapie powiatowym 88 punktów. W finale natomiast tak, jak pozostali uczestnicy, zmagała się z testem. Przygotowania do udziału rozpoczęła we wrześniu 2016 r. pod kierunkiem nauczycieli: Ewy Kadylak, Agnieszki Słowik i Andrzeja Drożdża. Swoją wiedzę na temat dzieł sztuki i tekstów kultury reprezentatywnych dla dziedzictwa kulturowego naszego regionu poszerzała podczas warsztatów zorganizowanych przez Muzeum Narodowe i Muzeum Diecezjalne w Kielcach. Systematyczność i ciężka praca dała jej 6. miejsce na liście laureatów konkursu humanistycznego, w którym zdobyła 92 na 120 możliwych punktów.

Tytuł laureatki w I Wojewódzkim Konkursie Matematycznym trafił z kolei do szóstoklasistki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Krynkach Kaliny Rączki. Zdobyła 33 punkty i razem z dwójką innych finalistów, w tym Rafałem Myszką ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach, zajęła ex-aequo pierwsze miejsce w wojewódzkich zmaganiach z matematyką.

- To niezwykle zdolna osoba. Lubi matematykę i uwielbia rozwiązywać zadania. Kalina wyróżnia się myśleniem abstrakcyjnym. Ma łatwość w łączeniu różnych faktów i rozwiązywaniu problemów matematycznych - mówi Monika Sala, nauczycielka matematyki, która przygotowywała Kalinę do konkursu.

- Uwielbiam rozwiązywać zadania z matematyki, szczególnie interesujące wydają się zadania z geometrii. Oprócz matematyki interesuję się historią. Uwielbiam też pływać – powiedziała GAZECIE laureatka.

W tym samym konkursie, z tą samą liczbą punktów, tytuł laureata zdobył także Rafał Myszka ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach, którego do udziału w zmaganiach przygotowywała nauczycielka Iga Niebudzińska. W rozmowie z GAZETĄ pani Iga podkreślała pracowitość swojego podopiecznego i ogrom pracy, jaki wykonują zarówno Rafał, jak i jego mama. Podkreśla, że uczeń od samego początku wyróżniał się wiedzą i umiejętnościami, a już w drugiej klasie szkoły podstawowej uczęszczał na zajęcia w ramach szkolnego kółka zainteresowań. W ub.r. dostał się do etapu powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego. Obecnie rozwija swoje zainteresowanie fizyką i astronomią, a także historią. Nauczycielka nie kryje, że jest dumna z sukcesu Rafała.

Natalia Gos z VI klasy Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach została natomiast tegoroczną laureatką konkursu przyrodniczego. Jest uczennicą klasy VI, a do konkursu przyrodniczego przygotowywała się pod okiem nauczycielki przyrody, Anny Kamińskiej.

- W konkursie tego typu brałam udział pierwszy raz. Przygotowywania polegały na tym, że codziennie przez godzinę czytałam tematy w książce, pracowałam z mapą i rozwiązywałam testy, które przygotowywała dla mnie pani Anna Kamińska. Uwielbiam astronomię i biologię, ale oprócz tego dobrze mi idzie z językiem polskim. Jestem redaktorem naczelnym szkolnej gazetki "Wszystko słyszę". Ponadto kocham zwierzęta i dlatego w przyszłości chcę zostać weterynarzem, a jeżeli z tym mi nie wyjdzie, to na pewno wybiorę coś na kierunku medycznym. Jeżeli będą takie konkursy, to z chęcią wezmę w nich udział – powiedziała uczennica.

- Natalia jest bardzo zdolną i pracowitą dziewczynką, ale przede wszystkim kocha przyrodę i to widać, dlatego praca z nią to sama przyjemność. Ma doskonałą pamięć, ale też logiczne rozumowanie. Niezwykle interesuje się zwierzętami, ale myślę, że każdy dział przyrody nie stanowi dla niej problemu. Wierzyłam w Natalię i wiedziałam ile umie, czułam, że osiągnie w tym sukces. Po ogłoszeniu wyników wszyscy byliśmy szczęśliwi. To, że została laureatką jest ogromnym sukcesem, na który bardzo rzetelnie pracowała – powiedziała nam Anna Kamińska.

- Natalia jest inteligenta i zdolna. Łączy zainteresowania z przedmiotów przyrodniczych z humanistycznymi. Pisze fantastyczne opowiadania, w których jest mnóstwo fikcji literackiej. Z powodzeniem bierze udział nie tylko w konkursach z przedmiotów ścisłych, ale również recytatorskich. Jest koleżeńska i potrafi pracować w grupie z każdym. Gdyby nie determinacja i systematyczna praca, nie byłoby tyle sukcesów – podsumowała wychowawczyni Bożena Jaskros.

(Kas, zr)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ