reklama

Jubileuszowa "Chatka Puchatka"

W SDK

W numerze

Jubileuszowa "Chatka Puchatka"

W SDK

Gdy popatrzymy wstecz na starachowiczan, którzy przynieśli chlubę naszemu miastu, chociażby na arenie ogólnopolskiej, to wprawdzie nie jest ich bardzo wielu lecz za to są wyraziści i nietuzinkowi... jak to starachowiczanie. Bądźmy spokojni. Jeszcze trochę, a na pewno ich przybędzie – póki co ćwiczą.

Zleciało jak z bicza strzelił i porobiło się pokoleniowo-artystyczno-teatralnie. Tak, tak. To już dwudziesta piąta inscenizacja literatury dziecięcej pt. "Bajkowa Chatka Puchatka". Można więc wysnuć wniosek, że aktorzy szkolni, czy nawet ex-przedszkolaki sprzed ćwierćwiecza, przyszli do Spółdzielczego Domu Kultury, aby oglądać i podziwiać występy swoich dzieci. Było to prawdziwe dwudniowe Święto Teatru, podczas którego młodzi aktorzy przyzwyczajali się do sceny i widowni, natomiast widzowie mogli podziwiać, zazdrościć i oklaskiwać ich naturalne zachowania, a niekiedy nawet przejawy prawdziwego talentu.

Jeżeli jubileusz, koniecznym jest przypomnienie podsumowania jurorki Barbary Kurek, która od pierwszej edycji towarzyszyła każdej inscenizacji – oczywiście w składzie niezawisłych komisji, a która to wyliczyła, iż w ciągu tych 25 lat przez scenę "Chatki Puchatka" przewinęło się kilka tysięcy dzieci. Nie trzeba przypominać, co to znaczy dla wychowawców, rodziców oraz organizatora – ale każdy z nich przyzna, że warto.

Idąc sprawdzoną ścieżką, na tegorocznym, dwudniowym przeglądzie finałowym (25 -26 kwietnia) zaprezentowanych zostało 11 inscenizacji. Święto dziecięcego teatru otworzyła grupa maluchów z PM nr 11, których opiekunkami są Anna Mazur i Lidia Topolska. Następnymi byli aktorzy "Kabaretu pod jeżykiem" z PM nr 6. Poszukiwaniem kota w butach zajęły się natomiast dzieci z PM nr 10, które do występu przygotowała Alicja Życińska. Historię Kopciuszka z brudną nóżką przedstawiły dzieci z PM 14 będące pod opieką: Elżbiety Ożdżyńskiej i Karoliny Trzaski, a specjalnie dla "Motylków" przygotowana została wersja z wykorzystaniem fragmentu wiersza Wandy Chotomskiej "Kopciuszek". Grupa 5-latków z Akademii Przedszkolaka pod opieką Aleksandry Bochniarz i Marty Bębas, przywitała wszystkich w swojej bajce, zaś dobrze kończący się dreszczowiec o "Śpiącej królewnie" zagrały 6-latki z PM nr 7 przygotowane przez Renatę Stramę. O "Dziadku, stołku i rosołku" dowiedzieliśmy się od "Pszczółek" z PM nr 13 z opiekunką Iwoną Śmigas, natomiast poczet najmłodszych aktorów zamknęła trupa PM nr 15 inscenizacją reżyserowaną przez Jolantę Kiepas i Anetę Pawełczyk.

Następny dzień był już mniej gwarny, gdyż mieli wystąpić jedynie uczniowie szkół podstawowych: nr 10, nr 11 oraz SP z Małyszyna. Jury w składzie: Aleksandra Sarzyńska – instruktor teatralny (SCK), Barbara Kurek – instruktor teatralny (SCK) oraz Anna Rachtan – Referat Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki UM, ogłosiło że: I miejsce wraz z Nagrodą Prezydenta odbierze PM nr 7, spośród szkół identyczną nagrodę odebrała ekipa Szkoły Podstawowej nr 11. Nagrodą dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury wyróżniono aktorów z PM nr 13, natomiast Spółdzielczy Dom Kultury ufundował nagrodę specjalną dla ekipy PM nr 15. Pozostałe placówki: PM nr 6, 10, 11, 14, Akademia Przedszkolaka, Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Szkoła Podstawowa w Małyszynie (Dominik Wroński, Konrad Kleczaj i Mateusz Wójcik jako wytrawni kolejarze), otrzymały wyróżnienia, a za piękny śpiew odebrała je także Olga Markowska oraz prowadzący narrację Maksym Tomczyk. Nad sprawnością techniki i nagłośnienia imprezy czuwał Maciej Bidziński, wszystkie dzieci miały świetne kostiumy, natomiast scena każdorazowo zachwycała pomysłową scenografią.

Według zestawień uczestnictwa na przestrzeni 25 lat sporządzonych przez kierowniczkę SDK SSM - Beatę Wiśniewską, największą aktywnością wykazały się PM nr: 7, 11, 13, 14 i 15

Marek Oziomek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ