reklama

Festiwal Nauki i "Wawrzyńce" dla najzdolniejszych P

W Muzeum

W numerze

Festiwal Nauki i "Wawrzyńce" dla najzdolniejszych P

W Muzeum

onad 500 osób odwiedziło 24 kwietnia br. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, gdzie odbywała się szósta edycja Festiwalu Nauki, podczas której szczególnie zdolnym uczniom z terenu naszego powiatu wręczono "Wawrzyńce 2017".

W tym roku w Starachowicach gościli także nowi wystawcy. Na stoisku "Świata Robotyki" można było zbudować własnego robota i wziąć udział w ich walce, a ekipa "Retro Grania" przygotowała stare kultowe konsole i komputery z niemniej wiekowymi, ale wciąż budzącymi sentyment grami. Długa kolejka ustawiła się także przed Planetarium, które mogło przyjąć tylko 140 osób. Jedyny w swoim rodzaju rower z automatycznymi przerzutkami można było obejrzeć na stoisku Opolskiego Latającego Muzeum Motoryzacji. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się stoiska: Geoparku, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach oraz Energetycznego Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego, gdzie prezentowano ciekawe doświadczenia i pokazy. Swoje punkty miały także placówki oświatowe z miasta i powiatu. I Liceum Ogólnokształcące z naszego miasta wraz ze Stowarzyszeniem Nasza Jedynka zorganizowało konkurs uczniowskich prac naukowych.

Ważnym wydarzeniem Festiwalu Nauki było wręczenie nagród starosty starachowickiego, czyli popularnych już "Wawrzyńców", które rokrocznie otrzymują szczególnie uzdolnieni uczniowie z terenu naszego powiatu. O wyborze pretendentów do nagród decyduje komisja złożona z dyrektorów szkół. W tym roku "Wawrzyńce" trafiły do ośmiu osób. W kategorii nauk humanistycznych nagrodę odebrała Katarzyna Bidzińska - drugoklasistka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusz Kościuszki w Starachowicach. Uczennica ma na swoim koncie wiele sukcesów w konkursach literackich, wiedzy o sławnych ludziach i związanych z kinematografią, a także w olimpiadzie z języka polskiego. Eliza Gębusia z III klasy Technikum nr 2 w ZSZ nr 2 w naszym mieście otrzymała "Wawrzyńca" w kategorii nauk matematyczno-przyrodniczych. Eliza kształci się na kierunku technik budownictwa, jest też stypendystką Prezesa Rady Ministrów, z powodzeniem bierze udział w wielu konkursach. W kategorii społecznej nagrody odebrały trzecioklasistki z II LO w naszym mieście: Paulina Spadło i Oliwia Pomorska. Paulina udziela się w szkolnym wolontariacie, zaś Oliwia bierze aktywny udział w życiu szkoły, jest także członkiem Samorządu Szkolnego, działa w Szkolnym Kole PCK, jest wolontariuszką - odwiedza w szpitalu chore dzieci i prowadzi zajęcia taneczne dla najmłodszych w SCK.

Karolina Rakowska i Dominika Jóźwiak z kolei to laureatki "Wawrzyńców" w kategorii artystycznej. Karolina jest uczennicą III LO. Zwyciężczyni m.in. Międzynarodowego Festiwalu "Magia Italiana" w Rimini we Włoszech czy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie" w 2017 r., a ostatnio zdobywczyni wyróżnienia na największym w Europie festiwalu piosenki dla młodzieży "Euro Stars" na Malcie. Dominika natomiast uczy się w VI klasie Szkoły Podstawowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Starachowicach. Aktywnie działa w zespole "Świętokrzyskie Nutki" i "Teatrze Zielonego Słowa". Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w przeglądach wojewódzkich o charakterze poetycko – wokalnym oraz plastycznym. W kategorii sportowej nagrodami starosty uhonorowano dwóch kickbokserów: ucznia I LO w naszym mieście Adriana Gunię - aktualnego i ubiegłorocznego mistrz Polski w K-1 i Mistrza Polski w kick-light (2017) oraz Ernesta Kisiela z Technikum nr 2 w Starachowicach, który ma na swoim koncie tytuły: wicemistrza Polski juniorów starszych w formule K1 do 63,5 kg (Legnica 2017), Mistrza Polski juniorów kicklight do 63 kg (Kartuzy 2016) i wicemistrza Polski juniorów K1 do 63,5 kg (Wrocław 2016).

- Cieszę się, że wśród naszej młodzieży mamy tak zdolnych uczniów, którzy rozwijają swoje zainteresowania – mówiła starosta Danuta Krępa, która wyrazy uznania skierowała też w stronę rodziców i nauczycieli zdolnych uczniów.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ