Nałożono mandaty, zabrano prawa jazdy

Policyjna akcja "Prędkość"

Bezpieczeństwo

Nałożono mandaty, zabrano prawa jazdy

Policyjna akcja "Prędkość"

W minioną środę starachowiccy policjanci z wyjątkową czujnością sprawdzali prędkość jadących pojazdów na naszych drogach. Kilkudziesięciu kierowców było tym działaniem zaskoczonych, bowiem muszą teraz nieco odchudzić portfele. Dwóch straciło natomiast prawa jazdy na 3 miesiące.

Starachowiccy policjanci co jakiś czas przeprowadzają akcje, podczas których szczególną uwagę zwracają na konkretny aspekt w ruchu drogowym. 19 kwietnia br. skupiali się głównie na zbyt szybkiej jeździe kierowców. Niestety, statystyka po jednodniowej akcji nie jest pozytywna. Na 82 kierowców, których skontrolowano, aż 26 przekroczyło dozwoloną prędkość. Skończyło się to dla nich mandatami i punktami karnymi. Dwóm odebrano na dodatek uprawnienia do kierowania pojazdami w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę.

- W Parszowie funkcjonariusze starachowickiej drogówki zatrzymali do kontroli szybko poruszający się pojazd marki ford mondeo. Urządzenie wykazało, że kierowca auta jechał w terenie zabudowanym z prędkością 108 km/h. Policjanci zatrzymali samochód do kontroli. Za jego kierownicą siedział 27-letni mieszkaniec Ćmielowa. Podobna sytuacja miała miejsce w Starachowicach na ul. Kardynała Wyszyńskiego. Kierujący fordem, 42-latek z gminy Pawłów w terenie zabudowanym jechał z prędkością 117 km/h - mówi asp. Monika Kalinowska ze starachowickiej policji.

Obaj kierujący pożegnali się z uprawnieniami na najbliższe trzy miesiące. Być może te wydarzenia czegoś ich nauczą, bo nadmierna prędkość jest częstą przyczyną kolizji i wypadków drogowych, a znaki określające dozwoloną nie są przy drogach ustawione przypadkowo.

- Nadmierna prędkość wydłuża drogę hamowania, powoduje poważniejsze skutki wypadku, wzrost energii kinetycznej zderzenia, zwiększa odrzut pojazdów, co może przyczynić się do uwikłania w zdarzenie innych uczestników ruchu, na przykład pieszych znajdujących się na chodniku, a także pogarsza warunki postrzegania otoczenia przez kierowców i ogranicza odbiór ważnych informacji - informuje M. Kalinowska.

Policjanci zapowiadają, że podobne akcje będą kontynuowane.

- W celu zminimalizowania liczby tych zdarzeń, a przede wszystkim poprawy świadomości wśród kierowców na zagrożenia wynikające z jazdy z niedozwoloną prędkością, podobne akcje będą cyklicznie powtarzane - dodaje rzecznik KPP Starachowice.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ