Alarm w Wąchocku!

Aktualności

Alarm w Wąchocku!

Kilkudniowe opady deszczu spowodowały podniesienie się wody w Kamiennej. Komunikaty ostrzegawcze wydano dla całego województwa, ale najgroźniej jest w Wąchocku. Na miejsce przyjechała osobiście wojewoda Agata Wojtyszek, która o sprawie rozmawiała z ministrem Mariuszem Błaszczakiem i premier Beatą Szydło.

Poziom wody w rzece Kamiennej niebezpiecznie się podniósł. W Wąchocku droga dojazdowa do mostu w ciągu ul. Partyzantów została zalana. Niebezpiecznie woda podniosła się także przy moście na ul. Kolejowej. Na miejscu zagrożenia pracowali strażacy, a akcją osobiście dowodził komendant powiatowy Wiesław Ungier. Do Wąchocka przyjechała także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, a całą sytuację monitorowali także włodarze gminy burmistrz Jarosław Samela i zastępca Sebastian Staniszewski.

- Z całego województwa to właśnie w Wąchocku najbardziej przekroczony jest stan alarmowy. Dlatego też postanowiliśmy przyjechać i porozmawiać ze sztabem kryzysowym jak są na tę sytuację przygotowani. Odbyliśmy dzisiaj wideokonferencję z ministrem Błaszczakiem i z panią premier, jesteśmy przygotowani gdyby coś się działo. W wideokonferencji uczestniczył także przedstawiciel meteorologii i te prognozy są dobre. Pogoda powinna się poprawiać i myślę, że możemy być spokojni – powiedziała obecna na miejscu wojewoda Agata Wojtyszek.

- Prawdopodobnie na moście przy ul. Kolejowej nie dojdzie do wylania rzeki. Mamy natomiast problemy przy drodze prowadzącej do mosty na ul. Partyzantów, bo jest tu najniższy poziom. Poziom wody powinien wzrosnąć, nawet jak przestanie padać, bo jest on wyższy w górnych odcinkach rzeki i liczymy, że on wzrośnie jeszcze od 10 do 15 centymetrów. Woda, która jest w Skarżysku dochodzi do nas mniej więcej po 14 godzinach, dlatego spodziewamy się wzrostu poziomu wody. Mimo to nie są to poziomy ekstremalne jakie bywały już w Wąchocku i myślę, że to przetrzymamy. Jest to uciążliwe dla mieszkańców mieszkających w pobliżu rzeki i muszą się liczyć z tym, że mogą mieć wodę w piwnicach, ale do izb mieszkalnych nie powinna się dostać, bo poziom musiałby być większy – ocenił sytuację burmistrz Wąchocka Jarosław Samela.

- Cały czas monitorujemy sytuację. Woda stan alarmowy przekroczyła wczoraj o godzinie 20 i w tej chwili przybiera około jednego centymetra na godzinę. Jak na razie sytuacja jest ustabilizowana, co prawda woda jest wysoka, ale w tej chwili nie ma bezpośredniego zagrożenia dla budynków mieszkalnych. Jeśli pojawi się woda w piwnicach to na razie nie możemy jej wypompowywać, bo zbyt szybkie wypompowanie może spowodować powolne podmywanie fundamentów budynków – powiedział st. kpt. Marcin Nyga ze straży pożarnej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ