Prezentowali utwory współczesnych kompozytorów

Koncert muzyków i chórzystów

W numerze

Prezentowali utwory współczesnych kompozytorów

Koncert muzyków i chórzystów

 

Miniatury fortepianowe i chóralne dla dzieci i młodzieży, autorstwa kompozytora Grzegorza Miskiewicza, zaprezentowali starachowiccy muzycy i chórzyści podczas drugiego z koncertów prezentujących twórczość współczesnych polskich kompozytorów.

Chóry działające w Młodzieżowym Domu Kultury realizują - od ubiegłego roku - cykl koncertów prezentujących twórczość współczesnych polskich kompozytorów. Jesienią ub.r. odbyło się pierwsze spotkanie, którego bohaterem był kompozytor muzyki liturgicznej Paweł Bębenek, a w kwietniu b.r. – prezentowali repertuar Grzegorza Miśkiewicza, który jest kompozytorem o wielorakich zainteresowaniach – komponuje utwory instrumentalne oraz chóralne, zajmuje się również opracowaniami znanych piosenek. W kręgu jego zainteresowań są również badania naukowe dotyczące historii Holocaustu na terenie Małopolski. Jedną z jego pasji jest rzeźba artystyczna w drewnie. Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień na prestiżowych konkursach, a premiery jego utworów miały miejsce również poza granicami naszego kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Louisville, New York) oraz w Holandii. Utwór "Ballada warszawskiego getta" będzie ścieżką dźwiękową filmu "Vitch" realizowanego przez amerykańską wytwórnię filmową Marc Pingry Productions.Wśród utworów Grzegorza Miśkiewicza znajdują się również miniatury fortepianowe i chóralne dla dzieci i młodzieży. Młodzi pianiści starachowickiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Feliksa Rybickiego przygotowani przez dyrektor Barbarę Ołowiak i Anetę Foremniakowską zaprezentowali miniatury na fortepian solo oraz duety, natomiast połączone chóry: PSM (pod kierunkiem Aleksandry Skowrońskiej) i "Portamento" oraz zespół "Kropeczki" z Młodzieżowego Domu Kultury (pod batutą Bożeny Magdaleny Mrózek) wykonały miniatury chóralne, m.in. "Pokochaj wiosnę", "Mój balonik", "Samochwałki" oraz utwór pochodzący z najnowszego wydania dziecięcych utworów chóralnych na głosy równe – "Zabawa na pięciolinii". Podczas koncertu, który poprzedziły warsztaty interpretacyjne prowadzone przez kompozytora dla pianistów oraz Ksenię Miśkiewicz, chórmistrza, dyrygenta chórów w PSM I i II st. w Nowym Targu oraz chóru "Bel Canto" w Jordanowie i "Vox Altisono" w Osielcu, nie zabrakło także utworów o tematyce sakralnej oraz aranżacji (m.in. "Sunrice-sunset", "Chóry"), które zaprezentował Chór Mieszany "Kamerton" działający przy Młodzieżowym Domu Kultury. Rozmowę – wywiad z Grzegorzem Miśkiewiczem poprowadziła natomiast instruktor MDK Agnieszka Lasek – Piwarska.

Wszystkich wykonawców, którzy wystąpili podczas koncertu zorganizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną w Starachowicach przy współpracy Agencji Rozwoju Regionalnego oraz sponsorów: Kwiaciarni "Czerwone Korale" – Anny Kopeć, Piotra Nowaka, Mariusza Gureckiego, publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Obsługę fotograficzną zapewnił Jacek Bernaciak.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ