Pasjonaci przyrody

Gimnazjum nr 3

W numerze

Pasjonaci przyrody

Gimnazjum nr 3

 

Wraz z nadejściem wiosny reprezentacja z Gimnazjum nr 3 uczestniczyła w wyprawie do Zagnańska, gdzie rozegrano finał IV Konkursu Wiedzy Leśnej.

Szkolne eliminacje z wiedzy o lesie odbyły się w „trójce” na początku marca br. Wzięli w nich udział uczniowie: Jan Szczech, Aleksandra Więcław, Natalia Sar, Kamil Kasprzyk i Sandra Wrona z kl.IIIc, Laura Pituch z kl.IId oraz Jakub Różyc i Aleksander Kamiński z kl.IIIe, pracujący pod opieką nauczycielki biologii Magdaleny Różyc. Finalistami etapu szkolnego zostali: Laura Pituch i Jakub Różyc.

Na finałowe rozstrzygnięcie konkursu ph. „Grzyby w środowisku leśnym” przyjechało 27 uczniów z 9 szkół województwa świętokrzyskiego, w tym jedyna grupa ze Starachowic - uczniowie Gimnazjum nr 3. Zmagania rozpoczęli pisemnym testem z wiedzy o lesie, gatunkach leśnych i znaczeniu grzybów w środowisku leśnym, a w części praktycznej konkursu musieli rozpoznać gatunki owadów, nasion drzew, gatunków drzew po korze i pędach.

Dodatkowym zadaniem było określenie wieku drzewa na podstawie przyrostów rocznych. Do rozpoznania okazów leśnych pojawiły się również sprzęty leśne, między innymi świder Presslera i relaskop. Laureaci i uczniowie biorący udział w finale zaprezentowali wysoki poziom wiedzy oraz umiejętności przyrodniczych i zostali uhonorowani dyplomami i upominkami, wręczonymi przez Annę Kowalską, dyrektora Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku oraz Agatę Czeplinę - Miernik, zastępcę dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Było zwiedzanie szkolnej sokolarni, prelekcja o zasadach opieki nad dzikim ptactwem drapieżnym oraz wykład dla nauczycieli Pauliny Kozłowskiej – przedstawiciela działu edukacji zarządu ŚPN w Bodzentynie pt.”Świętokrzyski Park Narodowy - podstawy ochrony, formy krajobrazu i jego otulina”.

Konkurs zorganizowało Technikum Leśne w Zagnańsku wraz z Nadleśnictwem Zagnańsk i Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, a patronat objął dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

dr inż. Andrzej Matysiak. (mr)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ