Zrozumieć autyzm

Chorych wciąż przybywa

W numerze

Zrozumieć autyzm

Chorych wciąż przybywa

 

Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem Otwórzmy Świat we współpracy z Muzeum Przyrody i Techniki zorganizowało miejskie obchody Światowego Dnia Autyzmu.

Dzieci i młodzież dotknięci autyzmem, ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele oraz osoby pracujące na co dzień w instytucjach zajmujących się autystykami, wysłuchali wykładu doktorantki UJK Anny Zając o budowaniu kompetencji komunikacyjnych osób ze spektrum autyzmu. Zorganizowano też dla dzieci należących do stowarzyszenia warsztaty plastyczne ph. "Przybij Piątkę", po których wypuszczono w niebo napełnione helem niebieskie balony. W podziękowaniu za pomoc i wsparcie dla środowiska autystów ze Starachowic, przyznano statuetkę wojewodzie Agacie Wojtyszek, którą w jej imieniu odebrała Agata Gałka- Bernackiej, dyrektorce biura wojewody.

- Osoby cierpiące na autyzm są często spychane na margines. Organizujemy takie spotkania, by zintegrować osoby z autyzmem i ich rodziny, uświadomić ludziom na czym polega ta choroba. Chcemy też, żeby rodzice dzieci, u których zdiagnozowano chorobę wiedzieli, że jest środowisko, gdzie znajdą wsparcie od innych rodziców - powiedziała Katarzyna Kowalska, szefowa Stowarzyszenia.

Obchody mają m.in. pomóc zrozumieć, na czym polega autyzm. W tym celu każdemu uczestnikowi uroczystości wręczono broszurkę skonstruowaną w nietradycyjny sposób, bowiem napisaną z perspektywy człowieka dotkniętego tym właśnie zaburzeniem. "Nie możesz dać znać, że jesteś głodny, zmęczony, czy, że coś cię boli, ani nie możesz pogawędzić z przyjacielem. Wyobraź sobie, że odebrano ci zdolność mowy. (...)Twój umysł zmienił się w pokój, w którym dwadzieścia odbiorników radiowych, każdy nastawiony na inną stację, ryczy głosami i muzyką. Radia nie mają wyłączników i nie da się ściszyć dźwięku, a pokój nie ma drzwi ani okien. Ulgi możesz zaznać tylko wtedy, kiedy zaśniesz z wyczerpania". To tylko fragment materiału zatytułowanego "Zrozumieć autyzm", który ma uświadomić osobom zdrowym, co przeżywa na co dzień dotknięty autyzmem człowiek.

Przypomnijmy, od stycznia br. 20 dorosłych osób cierpiących na autyzm i zaburzenia psychiczne znalazło miejsce w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy. Czekali na to wiele lat.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ