Prywatni dostali więcej

Czytelnicy interweniują

 

Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia dwie lecznice w mieście dostały dodatkowe środki na zabiegi usuwania zaćmy. Czytelnika GAZETY nieco bulwersuje, że szpital powiatowy dostał znacznie mniej pieniędzy na ten cel niż prywatna przychodnia w naszym mieście.

Przypomnijmy: PZOZ w Starachowicach otrzymał ponad 143 tys. zł, co pozwoli na przeprowadzenie dodatkowych 59 zabiegów, natomiast Visus II - 389,9 tys. zł (165 zabiegów).

- Nie rozumiem, dlaczego do szpitala poszło o wiele mniej pieniędzy niż do prywatnej przychodni. Przecież leczy się tam więcej pacjentów, jest znacznie większy. Ja w szpitalu już 2 lata czekam na taki zabieg - interweniował w redakcji zbulwersowany czytelnik, prosząc o wyjaśnienie.

- Świętokrzyski NFZ, dzieląc dodatkowe środki finansowe na przeprowadzenie większej liczby operacji usunięcia zaćmy niż przewiduje to kontrakt, kierował się przede wszystkim możliwościami placówek medycznych oraz dotychczasowym wykonaniem tych świadczeń w ramach kontraktu. Innymi słowy chodziło o to, by pieniądze do poszczególnych placówek trafiły w takiej wysokości, w jakiej mogą być wykorzystane - wyjaśnia rzecznik świętokrzyskiego NFZ, Beata Szczepanek dodając, że zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od kadry medycznej oraz dostępności sal zabiegowych. Ponadto, dodaje pani rzecznik, wysokość dodatkowych środków, które trafiły do poszczególnych placówek, była określona po rozmowach z dyrektorami tych jednostek i po wspólnych z nimi ustaleniach.

- Stąd taki, a nie inny podział funduszy. Jako ciekawostkę mogę podać, że dwie największe placówki w województwie świętokrzyskim: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach i Powiatowy Szpital w Ostrowcu nie otrzymały w środków w ogóle, ponieważ mają niedowykonania – nie są w stanie przeprowadzić nawet tylu zbiegów, ile przewiduje podstawowy kontrakt - dodała Beata Szczepanek.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ