Dostaniemy miliony na rozwój

"Plan Morawieckiego" wsparciem dla Starachowic

W ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, blisko 2,6 mld złotych ma trafić do miast, w których są siedziby powiatu.

Strategia zakłada włączenie w procesy rozwojowe wszystkich regionów kraju.

- Pakiet dla średnich miast to realizacja polityki zrównoważonego rozwoju kraju opierającej się nie tylko na dużych ośrodkach. W województwie świętokrzyskim na zwiększone wsparcie ze strony rządu mogą liczyć Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Końskie, Sandomierz, Busko-Zdrój, Staszów i Jędrzejów. Wsparcie ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, preferencji w lokowaniu inwestycji oraz ułatwionym dostępie do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju - informuje poseł na Sejm Krzysztof Lipiec.

Środki na wsparcie pochodzić będą z czterech programów operacyjnych, zarządzanych centralnie, samorządy będą mogły przeznaczyć je na przygotowanie terenów inwestycyjnych, dofinansowanie nowoczesnych technologii, ale także budowanie współpracy między przemysłem a ośrodkami naukowymi.

- Wprowadzone zostaną preferencyjne warunki w wysokości pomocy publicznej dla inwestorów, którzy wybiorą miasto średnie. Inwestycje ulokowane w miastach narażonych na utratę funkcji społeczno-gospodarczych będą objęte szczególnymi preferencjami przekładającymi się na ocenę inwestora oraz maksymalną wysokość wsparcia w tzw. kalkulatorze grantowym - dodaje poseł Lipiec. (mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ