reklama

Świąteczne "Kraszenie jajek"

W Stawie Kunowskim

Brody

Świąteczne "Kraszenie jajek"

W Stawie Kunowskim

Staropolskie obyczaje, obrzędy i tradycje związane z Wielkanocą przybliżyli zaproszonym gościom uczniowie klas I-IV Publicznej Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim, którzy przygotowali świąteczne przedstawienie pt. "Kraszenie jajek".

Publiczność przeniosła się do dawnej wiejskiej chaty, gdzie domownicy wraz z gośćmi celebrowali Święta Wielkanocne zgodnie ze staropolską tradycją. Było kraszenie jajek, przygotowywanie "święconki", postne gawędy i przypowieści oraz urokliwe i częściowo zapomniane zwyczaje wiejskich panien: "Chodzenie z gaikiem-maikiem, kwestowanie "Po dyngusie" z kogucikiem przez wiejskich kawalerów i wciąż żywa tradycja polewania się wodą w "lany poniedziałek". Nie zabrakło wielkanocnych palm, baranków, zielonego zboża na półmisku, a dzieci wystąpiły w tradycyjnych świętokrzyskich, czarno-czerwonych "pasiakach".

Rozstrzygnięto też konkurs na najpiękniejszą klasową palmę wielkanocną. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów, jury oraz zaproszonych gości i uczniów, wśród których znaleźli się m.in.: proboszcz miejscowej parafii, dyrektor CKiAL oraz rodzice, dziadkowie i bliscy uczniów. Miłą niespodzianką była też obecność artystek z zespołu ludowego "Echo z Adamowa", które uświetniły spotkanie pięknymi piosenkami ze swojego repertuaru. Na zakończenie na wszystkich uczestników uroczystości czekał słodki poczęstunek - stół pełen pysznych ciast przygotowanych przez rodziców.

- Sięgnięcie po te tradycje dostarczyło nam wiele radosnych, sentymentalnych przeżyć estetycznych, pobudziło głębokie emocje przywiązania i szacunku do naszych korzeni - uważa społeczność szkoły.

Zorganizowano również wielkanocny kiermasz ozdób świątecznych, wykonanych przez zaprzyjaźnione przedszkolaki, uczniów szkoły, rodziców i nauczycieli, a całkowity dochód z jarmarku przeznaczono na rzecz ciężko chorego absolwenta szkoły, obecnie rodzica uczennicy placówki.

(Kas)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ