"Depresja - porozmawiajmy"

Światowy Dzień Zdrowia 2017

W numerze

"Depresja - porozmawiajmy"

Światowy Dzień Zdrowia 2017

7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia. Głównym założeniem tegorocznych akcji profilaktycznych była depresja. Jedno z takich spotkań odbyło się także w Starachowicach, a jego głównym organizatorem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

Światowy Dzień Zdrowia organizowany jest co roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia, czyli 7 kwietnia. Wzorem lat poprzednich kampania z tej okazji odbyła się także w Starachowicach, a jej głównym organizatorem był Sanepid. Partnerami akcji byli Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Starachowicach oraz Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

W sali Olimpia Urzędu Miejskiego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wysłuchali wykładu o depresji - najgroźniejszej chorobie cywilizacyjnej. Temat referowali: lekarz psychiatra Agnieszka Sokół, terapeuta terapii uzależnień Łukasz Niewczas, psycholog Anna Rachtan oraz kierownik Oddziału Sanitarnego PSSE Starachowice Halina Szary.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą społeczeństw (po chorobach układu krążenia, raku, cukrzycy). Średnio co roku na tę chorobę zapada ok 6 – 10 proc. całej populacji. Jest głównym powodem występowania chorób i niepełnosprawności u dorastających dziewczyn i chłopców w wieku 10-19 lat.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ