reklama

661 meczów i ponad 2300 setów!

XXIII Amatorski Turniej Tenisa Stołowego

 

Zwycięstwem Zbigniewa Kabały zakończyła się 23. edycja Amatorskiego Turnieju Tenisa Stołowego rozgrywanego od lat w Starachowicach. Tradycyjnie wśród kobiet najlepsza okazała się Zofia Ozdoba, która w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn uplasowała się na 22. miejscu.

W XXIII Amatorskim Turnieju Tenisa Stołowego rozegrano 661 meczów i 2339 setów. Uczestnicy, których zgłosiło się 54, w pierwszej fazie turnieju podzieleni byli na dwie grupy, a rywalizowano systemem "każdy z każdym" do trzech wygranych setów, zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Ostatecznie zmagania ukończyło 48 zawodników, a wśród licznej grupy startujących były dwie kobiety. Najlepszą zawodniczką ATTS tradycyjnie została Zofia Ozdoba, zdobywając w turnieju 22. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale od lat dzierży palmę pierwszeństwa wśród kobiet.

Rywalizacja w grupie A była bardzo zacięta, o czołowe lokaty walczyło głównie czterech zawodników, którzy szli "łeb w łeb". Było o co walczyć, bo do rywalizacji o końcowy triumf można było się zakwalifikować jedynie zajmując jedno z trzech pierwszych miejsc w każdej z grup. W pierwszym zestawieniu najlepszy okazał się Zbigniew Kabała, który odniósł 21 zwycięstw i doznał tylko jednej porażki. O kolejności decydowała właśnie ilość zwycięstw, a w następnie stosunek setów wygranych do przegranych. Właśnie ta ostatnia statystyka zadecydowała o awansie do fazy finałowej w grupie A. Sylwester Lefek, Krzysztof Madej i Ireneusz Curyl w całym turnieju odnieśli po 20 zwycięstw, co świadczy, że prezentowali wysoki poziom, bowiem na 22 mecze doznali tylko dwóch porażek. Niestety, najbardziej pokrzywdzonym może czuć się ostatni z wymienionych, który miał najgorszy bilans setów i zajął miejsce tuż za podium, co nie dało mu szansy walki w fazie finałowej.

Rywalizacja w grupie B miała jednego lidera. Od początku do końca znakomicie prezentował się Marcin Karkoszka, który kroczył od zwycięstwa do zwycięstwa. W tym zestawieniu sklasyfikowanych było 25 zawodników, a Karkoszka wygrał wszystkie 24 mecze. Kolejne dwa miejsca, premiowane awansem, wyłonione zostały na podstawie ilości zwycięstw. Drugie miejsce zajął Kazimierz Sochaj (22 zwycięstwa), a trzecie Tomasz Sobolewski (20 zwycięstw).

O zwycięstwo walczyło po trzech najlepszych zawodników z każdej z grup, a trzech kolejnych zmierzyło się w walce o miejsca 7-12. Faza finałowa pokazała siłę zawodników z grupy A. Zbigniew Kabała, który awansował z pierwszego miejsca, w decydującym etapie rozgrywek odniósł komplet pięciu zwycięstw, a stracił tylko 4 sety. Drugie miejsce z jedną porażką na koncie wywalczył inny z zawodników z grupy A Kazimierz Sochaj, natomiast Marcin Karkoszka, którzy rządził i dzielił w fazie grupowej, musiał uznać wyższość czołowej dwójki i odniósł tylko trzy zwycięstwa, co zapewniło mu ostatecznie 3. pozycję w klasyfikacji generalnej. Tuż za podium znalazł się Kazimierz Sochaj (2 zwycięstwa), a za nim Kazimierz Madej (1 zwycięstwo) i Tomasz Sobolewski, który w fazie finałowej nie wygrał żadnego meczu.

Organizatorzy pokusili się także o przedstawienie klasyfikacji łącznej wszystkich 23 turniejów organizowanych na przestrzeni lat. Na pierwszym miejscu znajduje się Kazimierz Sochaj z 769 punktami, który startował w turnieju 19 razy, drugi jest Stanisław Sokołowski (720 punktów, 23 starty), a trzeci Roman Mądrzycki (699 punktów, 20 startów). Tegoroczny zwycięzca Zbigniew Kabała sklasyfikowany jest na 17. pozycji z dorobkiem 409 punktów i 9 startami na koncie. Należy zaznaczyć, że w turnieju mogą startować wyłącznie zawodnicy, którzy ukończyli 35 lat.

(mp)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ