Podsumowanie ankiet Programu Mieszkanie +

Informator UM

Podsumowanie ankiet Programu Mieszkanie +

Gmina Starachowice zamierza przystąpić do Programu Mieszkanie Plus. W celu doprecyzowania kryteriów, jakimi powinna kierować się Gmina, ustalając przyszłą współpracę z BGK Nieruchomości oraz parametry mieszkań, opracowana została ankieta skierowana do mieszkańców.

Ankiety zbierane były w okresie od 16 marca do 4 kwietnia, mieszkańcy mieli możliwość składania ich osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, z której skorzystała połowa ankietowanych.

- Łącznie do Urzędu Miejskiego w Starachowicach wpłynęło 151 ankiet. Większość osób, bo 90 procent, które wypełniały ankietę, mieszka i pracuje w Starachowicach. Osoby te są zainteresowane w większości wynajmem mieszkania z wyższym czynszem, z możliwością dojścia do własności (ok. 60% ankietowanych) oraz wynajmem na okres dłuższy niż 10 lat lub dożywotnio (95% ankietowanych) - informuje prezydent miasta Marek Materek.

- Preferowane są mieszkania 2 - pokojowe (73% ankietowanych) oraz 3 - pokojowe (25% ankietowanych). Większość osób preferuje mieszkania częściowo wykończone (ok. 66% ankietowanych). Najczęściej wymieniana infrastruktura towarzysząca to: szkoła i przedszkole (38% ankietowanych), parking (23% ankietowanych), plac zabaw i ośrodek zdrowia (po 15% ankietowanych), centrum handlowe (9% ankietowanych) - podaje wyniki prezydent.

W większości ankietę złożyły kobiety w wieku 20 - 40 lat (89% ankietowanych). Głównie osoby ankietowane wynajmują mieszkanie i nie mają żadnego tytułu prawnego do mieszkania (ok. 50% ankietowanych).

Dodatkowe argumenty wskazywane przez ankietowanych dotyczyły lokalizacji przy ul. Majówka lub przy ul. Prądzyńskiego oraz braku zdolności kredytowej, uniemożliwiającej zakup mieszkania na kredyt.

Program Mieszkanie Plus umożliwia budowę mieszkań na potrzeby mniej zamożnych rodzin, które nie mają możliwości zaciągnięcia kredytu komercyjnego na zakup mieszkania bądź jego wynajmu na wolnym rynku. Budowa mieszkań realizowana jest na gruntach będących własnością Gminy przy wsparciu finansowym BGK Nieruchomości TFI. Mieszkania mogą być dostępne w dwóch opcjach finansowania przez lokatora: z możliwością dojścia do własności lub bez konieczności dojścia do własności. W pierwszym przypadku czynsz może wynieść ok. 28 - 30 zł/m kw, w drugim 16 - 18 zł/m kw. Warianty te będą różnić się wysokością płaconego czynszu. BGK zapowiada możliwy okres wykupu mieszkań do 25 lat.

Gmina Starachowice wytypowała propozycje czterech lokalizacji budynków mieszkaniowych. Pierwsza to działka zlokalizowana u zbiegu ulic Prądzyńskiego i Jana Pawła, druga propozycja to działka, na której zlokalizowany jest budynek Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Majówka, trzecia to teren, na którym obecnie znajduje się Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej przy ul. Żeromskiego oraz czwarta to działka przy ul. Rotmistrza Pileckiego.

Teraz, jak informuje prezydent, w oparciu o wyniki ankiet architekt miejski Marcin Bednarczyk przygotowuje koncepcję, którą gmina przekaże do Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejnym krokiem będzie decyzja wydana przez BGK dotycząca współrealizacji przez bank i Gminę Starachowice Programu Mieszkanie + oraz określenie warunków tej współpracy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ