Warto być "eko"

Bez kategorii

Warto być "eko"

Ekologia - dla jednych moda, dla innych sposób życia. Na szczęście wzrasta świadomość, że troska o środowisko to zmiana jakości naszego życia, to czysta natura, to nasze zdrowie. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że "być eko warto". Warto zatem także pogłębiać wiedzę z tej dziedziny. Temu m.in. służy wojewódzki konkurs"Ekologia, my i region, w którym żyjemy".

W tegorocznej edycji tego konkursu trzecie miejsce wywalczyła drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach w składzie: Aleksandra Głowacka, Julia Kuna, Jan Wawszczak i Kaja Zapała. Uczniów do zmagań konkursowych przygotowała Grażyna Senderowska.

Konkurs miał dwa etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu albumu, w którym uczniowie musieli zaprosić Henryka Sienkiewicza na wycieczkę po najciekawszych regionach województwa świętokrzyskiego. Dzięki swojemu zaangażowaniu uzyskali wystarczającą ilość punktów, by zakwalifikować się do drugiego etapu. Finał odbył się 24 marca bieżącego roku. Drużyny musiały rozwiązać test z zakresu biologii, ekologii, ochrony środowiska (w tym parków narodowych i krajobrazowych), a następnie rozpoznać chronione gatunki roślin i zwierząt.

Dzięki łącznej punktacji z pierwszego i drugiego etapu, ekipa I LO w Starachowicach zajęła trzecie miejsce w finale wojewódzkim. Jak wspominają, było to dla nich niemałe przeżycie. III miejsce jest dla nich także dużym sukcesem. Wszyscy uczą się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym, zatem musieli znacznie rozszerzyć swoją wiedzę z biologii . Według naszych uczestników, najwięcej trudności sprawiło im opanowanie ogromu wiedzy i jej usystematyzowanie oraz przyswojenie szczegółowej różnorodności chronionych gatunków. Udział w tym konkursie umożliwił im pogłębienie swojej wiedzy związanej zarówno z ekologią, jak i naszym regionem.

Marta Bernatowicz

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ