reklama

Zdrowy styl życia...

Bez kategorii

Zdrowy styl życia...

W dzisiejszych czasach nasze społeczeństwo dzieli się na ludzi, którzy nie przywiązują żadnej wagi do niego i na przesadnie stosujące wszelakiego rodzaju diety. Jednak, aby pochwalić się prowadzeniem zdrowego stylu życia, trzeba zrobić coś więcej, niż tylko stosować popularne kuracje odchudzające (często szkodzące naszemu zdrowiu).

Kluczową rolę w kształtowaniu naszego stanu zdrowia odgrywa przede wszystkim zbilansowana dieta. Stwierdzenie: "jesteś tym, co jesz" jest jak najbardziej słuszne. Ponadto, oprócz jedzenia, ważną rolę odgrywa profilaktyka chorób, bo każdy się chyba zgodzi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważna jest również umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ponieważ czasami czyjeś zdrowie lub nawet życie zależy od kilku chwil i umiejętności, które posiadamy. Ogromny wpływ na nasze zdrowie ma również ochrona środowiska - zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody odbijają się na naszym zdrowiu.

Jedną z metod walki ze złym trybem życia jest promocja zdrowych postaw. T taki cel ma ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia. Tematyka olimpiady jest bardzo obszerna, ponieważ obejmuje wiedzę z zakresu m. in.: biologii, chemii, zasad zdrowego żywienia, chorób i zapobiegania im, oraz aspekty związane z ochroną środowiska i udzielaniem pierwszej pomocy

W tym roku odbyła się jej XXV edycja, która cieszyła się ogromną popularnością - dotychczas na wszystkich etapach olimpiady wzięło w niej udział ponad 34 000 uczniów. Nasz powiat na szczeblu wojewódzkim reprezentowała uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach, podopieczna Grażyny Senderowskiej - Magdalena Łaszewicz. Magda zajęła I miejsce w województwie i teraz będzie walczyć o laury na etapie centralnym, który odbędzie się w dniach 25-27 maja 2017 r. w Warszawie. Warto zaznaczyć, że do finału dostało się tylko 16 osób z całego kraju, a nagrodą główną za zajęcie pierwszego miejsca w etapie ogólnopolskim jest indeks na Akademię Medyczną w Łodzi. W tym roku patronat nad Olimpiadą objęli m.in.: minister edukacji narodowej, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia oraz rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Trzymamy za Magdę kciuki i wierzymy w jej sukces.

Zuzanna Kosa

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ